السودانی: فرانسه پیشگام کمک به عراق در جنگ با تروریسم بود

نخست‌وزیر عراق با انتشار مقاله ای در نشریه «لوموند» ضمن تأکید بر روابط راهبردی عراق و فرانسه، بر ادامه تلاش بغداد برای برگزاری گفت‌وگوهای تهران و ریاض تأکید کرد.

میدل ایست نیوز: نخست‌وزیر عراق با انتشار مقاله ای در نشریه «لوموند» ضمن تأکید بر روابط راهبردی عراق و فرانسه، بر ادامه تلاش بغداد برای برگزاری گفت‌وگوهای تهران و ریاض تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، «محمد شیاع السودانی» در مقاله‌ای که در آستانه سفرش به پاریس در روزنامه «لوموند» منتشر شده ابراز امیدواری کرد که دیدارش با مقامات فرانسوی موجب ایجاد سنگ بنای مناسب برای شراکت پایدار دو کشور باشد.

او گفت که دولت عراق امروز بیش از پیش به ضرورت گسترش روابط با کشورهای منطقه و جهان بر پایه همکاری و تعادل و فاصله گرفتن از سیاست محوربندی و شراکت با کشورهای گوناگون و در رأس آنها فرانسه ایمان دارد و بغداد و پاریس اهمیت راهبردی روابطشان را درک می‌کنند.

السودانی با اشاره به پیشگامی فرانسه در کمک به عراق در جنگ با تروریسم و به خصوص آزادسازی موصل، همکاری‌های دوجانبه در تأمین سلاح و آموزش نیروهای عراقی را نشانه شراکت راهبردی بلندمدت میان دو کشور دانست.

وی افزود که بغداد خواستار تحکیم همکاری‌های نظامی و امنیتی با فرانسه به منظور افزایش توانمندی‌های نیروهای نظامی عراق است چندان که امروز به نیروی رزمی خارجی نیاز ندارد و فقط نیازمند آموزش و تجهیز نیروهای خود است و در این راستا لازم می‌بیند که در روابط با ائتلاف بین‌المللی و ترسیم نقشه راه همکاری‌های آینده در سایه بهبود مداوم توان نظامی نیروهای عراقی در حال بازنگری دائم باشد.

نخست وزیر عراق بهبود اقتصاد کشور را از اولویت‌های اصلی دولتش دانست و با اشاره به ذخایر نفتی و گازی عراق از حضور شرکت‌های بزرگ فرانسوی در این عرصه و نیز پروژه متروی بغداد استقبال کرد و آن را نمونه خوب شراکت دو کشور دانست.

وی افزود که عراق می‌کوشد که عنصر پیش‌برنده در دیپلماسی منطقه‌ای باشد و این مسئله را در کنفرانس بغداد 2 نیز اعلام و تأکید کرد که عراق اجازه تعرض به خاک کشورهای همسایه را نمی‌دهد در عین اینکه اجازه هرگونه تعرض به خاک خود را هم نمی‌دهد.

السودانی افزود که روابط حسنه عراق با کشورهای منطقه باعث شده که بغداد محل تلاقی طرف‌های متنازع باشد و در این راستا نقشی مهم در نزدیک کردن دیدگاه ها میان تهران و ریاض داشته و به این روند ادامه خواهد داد.

او تأکید کرد که همکاری‌های بغداد و پاریس علاوه بر ابعاد سیاسی و اقتصادی، ابعاد بهداشتی و آموزشی و فرهنگی و زیست‌محیطی دارد و امیدوار به گسترش همکاری‌ها در جلوگیری از قاچاق آثار باستانی هستیم.

منابع عراقی گفته اند که محمد شیاع السودانی قرار است فردا (پنجشنبه 26 ژانویه) در رأس هیئتی بلندپایه به فرانسه سفر کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا