سوریه، محور اولین نشست شورای امنیت ملی ترکیه در سال 2023

ترکیه اعلام کرد اولین نشست شورای امنیت ملی خود را در سال جاری به ریاست رجب طیب اردوغان در آنکارا، پایتخت این کشور برگزار می کند.

میدل ایست نیوز: ترکیه اعلام کرد اولین نشست شورای امنیت ملی خود را در سال جاری به ریاست رجب طیب اردوغان در آنکارا، پایتخت این کشور برگزار می کند.

به گزارش «روسیا الیوم» اولین نشست شورای امنیت ترکیه به ریاست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور چهارشنبه در آنکارا برگزار می شود. در این نشست برخی از موضوعات مهم از جمله تحولات بحران سوریه، نزدیکی دمشق و آنکارا، پرونده پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، رویدادهای اوکراین، میانجیگری ترکیه و همچنین روابط ترکیه و امریکا مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

اعضای شورا در این نشست پیرامون پرونده توافق غلات اوکراین، میانجیگری ترکیه در تبادل زندانیان بین مسکو و کیف و راه‌های ایجاد گذرگاه میان طرف‌های روسی و اوکراینی بحث خواهند کرد.

در مورد بحران سوریه نیز در این نشست راه‌های نزدیکی دمشق و آنکارا، نشست سه جانبه که قرار است در اوایل فوریه میان وزرای امور خارجه سوریه، ترکیه و روسیه برگزار شود، اقدامات ترکیه در شمال سوریه، موضوع مبارزه با تروریسم، و بازگشت آوارگان سوری از ترکیه به خانه هایشان بررسی خواهد شد.

این شورا همچنین در مورد روابط ترکیه و آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد که مهمترین آنها مذاکرات چند روز پیش «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه با همتای آمریکایی خود «آنتونی بلینکن» در واشنگتن است که طی آن تعدادی از موضوعات از جمله خرید هواپیماهای اف 16 توسط ترکیه و نیز پرونده هواپیماهای اف 35 مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

اعضای شورا همچنین پیرامون تحولات پرونده پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، با توجه به تنش روابط میان آنکارا و استکهلم پس از حادثه سوزاندن قرآن، گفت و گو خواهند کرد.

نشست شورای امنیت ترکیه 4 بار در سال برگزار می شود و پرونده های سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد و جلسه امروز اولین نشست سال 2023 است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا