روسیه و امارات بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران

رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران خبر داد که روسیه اولین و امارات دوم سرمایه‌گذار بزرگ خارجی در ایران بوده‌اند.

میدل ایست نیوز: رئیس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران خبر داد که روسیه اولین و امارات دوم سرمایه‌گذار بزرگ خارجی در ایران بوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرانی «ایسنا»، علی فکری در نشست خبری با اشاره به عملکرد سازمان سرمایه‌گذاری اقتصادی در طول بیش از یک سال گذشته عنوان کرد: میزان سرمایه‌گذاری خارجی در ایران ۵.٩۵ میلیارد دلار بوده است.

معاون وزیر اقتصاد درمورد کمیسیون‌های مشترک اقتصادی با کشورها توضیح داد: از ابتدای دولت کنونی تا کنون با چند کشور از جمله مجارستان دو جلسه کمیسیون برگزار شده است. همچنین با کشورهای اسلواکی و بولیوی نیز این جلسه برگزار شده است و با عراق نیز به زودی برگزار خواهد شد.

فکری ادامه داد: درحال رایزنی با چند کشور هستیم که در سال آینده کمیسیون اقتصادی برگزار کنیم که چین از جمله آنهاست. همچنین رایزنی‌هایی با آلمان، ایتالیا و بوسنی انجام شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است.

فکری در ادامه درمورد کشورهایی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند توضیح داد: در طول یک سال گذشته روسیه با ۲.۷میلیارد دلار بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در ایران بوده که در دو طرح نفتی سرمایه‌گذاری کرده است.

وی افزود: دومین سرمایه‌گذار امارات، سومین سرمایه‌گذار ترکیه، چهارمین سرمایه‌گذار چین و پنجمین سرمایه‌گذار نیز افغانستان هستند.

این مقام ایرانی افزود که مبلغ سرمایه‌گذاری چینی‌ها در حد پروژه‌های کوچک و متوسط است و عمدتا در پروژه‌هایی که به چین صادرات انجام می‌شود سرمایه‌گذاری کرده‌اند. چینی‌ها از بتدای دولت سیزدهم تا کنون در ۲۵ طرح به میزان ۱۸۵ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند که ۲۱ طرح صنعت، دو طرح معدن، یک طرح خدماتی و یک طرح کشاورزی بوده است.

معاون وزیر اقتصاد ایران به این سوال که در شرایط تحریم نقل‌وانتقال مالی سرمایه‌گذاران چگونه انجام می‌شود، پاسخ داد: سرمایه یا به صورت نقدی یا از طریق صرافی وارد کشور می‌شود. البته سرمایه‌گذار ابتدا طرح را بررسی و انتخاب می‌کند، بعد تجهیزات مورد نیاز را بررسی می‌کند و اگر امکان تامین از داخل وجود داشته باشد از داخل تامین می‌کند. همچنین دانش فنی یا همان تکنولوژی وارد کشور می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد درمورد مشوق‌هایی که برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته شده است، گفت: اصل سرمایه و خروج سود عملیاتی سرمایه‌گذار تضمین می‌شود. همچنین به سرمایه‌گذاران مجوز اقامت سه تا پنج ساله داده می‌شود.

به گفته وی از آمریکا و اروپا هم سرمایه‌گذار خارجی داریم که به صورت اشخاص حقوقی فعالیت می‌کنند.

معاون وزیر اقتصاد درمورد سرمایه‌گذاری کشورهای همسایه ایران در حوزه مسکن اظهار کرد: کشورهای همسایه در حوزه مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند که ناچیز بوده است. موانعی برای ورود سرمایه‌گذار خارجی به بخش مسکن وجود دارد که در حال رفع آن هستیم.

فکری همچنین درمورد سرمایه‌گذاری روسیه در طرح‌های نفتی عنوان کرد: یکی از طرح‌ها توسعه میادین نفتی در ایلام بوده که سرمایه‌گذار وارد و عملیات اغاز شده است. روس‌ها آمدند که بمانند نیامدند که بروند و قرارداد با روس‌ها به راحتی آسیب نمی‌بیند و پایدار است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا