تشدید تلاش برای برکناری «قیس سعید» با تکرار مشارکت اندک در انتخابات تونس

با تکرار مشارکت پایین در انتخابات تونس، «جبهه نجات ملی»، بزرگ‌ترین فراکسیون مخالفان تونس خواستار اتحاد موضع برای برکنار کردن رئیس جمهور این کشور شد.

میدل ایست نیوز: در پی مشارکت بسیار اندک در دور دوم انتخابات مجلس تونس، «جبهه نجات ملی»، بزرگ‌ترین فراکسیون مخالفان تونس خواستار اتحاد موضع برای برکنار کردن رئیس جمهوری این کشور شد.

به گزارش «الحره»، هیئت انتخابات تونس اعلام کرد که از میان 7.8 میلیون واجد شرایط، 887 هزار رأی‌دهنده در دور دوم انتخابات مجلس شرکت کرده‌اند.

با تحریم انتخابات توسط احزاب مخالف، پیش‌بینی می‌شود که اکثر کرسی‌ها به نمایندگان مستقل برسد.

نسبت مشارکت در دوره اول انتخابات نیز در آغاز 8.8 درصد اعلام شده بود که پس از بازشماری 11.2 درصد اعلام شد، نسبتی که پایین‌ترین نسبت مشارکت از زمان اجرای انتخابات آزاد در این کشور در سال 2011 است و از آن به زلزله 8.8 ریشتری در تونس یاد شد.

«احمد نجیب الشابی»، رئیس جبهه نجات ملی تونس، در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «از همه جنبش‌های سیاسی و مدنی می‌خواهم که برای رقم زدن تغییر و برکناری «قیس سعید» رئیس جمهوری تونس و اجرای انتخابات پیش از موعد در دست هم دهیم».

جبهه نجات ملی تونس شامل 5 حزب «النهضه»، «قلب تونس»، «ائتلاف الکرامه»، «جنبش اراده تونس» و «الامل» به اضافه جنبش «شهروندان ضد کودتا» و تعدادی چهره‌های مستقل است.

ناظران تأکید می‌کنند که تنها راه برون‌رفت از بحران سیاسی در تونس اجرای «طرح نجات» است که پیش از این اتحادیه کارگران تونس و انجمن حقوق بشر و کانون وکلا آن را مطرح کرده‌اند.

الشابی انتخابات پارلمانی اخیر را «انتخاباتی با شکست مفتضحانه» برای قیس سعید دانست و تأکید کرد که نتایج انتخابات را مطلقا نخواهد پذیرفت.

در دور دوم انتخابات، 262 نامزد بر 131 کرسی در مجلس رقابت کردند. مجموع کرسی‌های مجلس 161 کرسی است که در دوره اول انتخابات 30 نماینده به مجلس راه یافتند.

قیس سعید در 25 ژوئیه 2021 مجلس تونس و قانون اساسی این کشور را منحل اعلام کرد.

مجلس جدید فاقد اختیارات چندانی است و حق استیضاح رئیس را ندارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا