جزئیاتی از سفر هیئت بلندپایه عراقی به واشنگتن برای اطمینان دادن درباره جلوگیری از قاچاق ارز

منابع مطلع عراقی جزئیاتی از دستور کار سفر آتی هیئتی از این کشور به ریاست وزیر امور خارجه عراق به واشنگتن را فاش کردند.

میدل ایست نیوز: منابع مطلع عراقی جزئیاتی از دستور کار سفر آتی هیئتی از این کشور به ریاست وزیر امور خارجه عراق به واشنگتن را فاش کردند.

یک مقام دولتی عراق به نشریه «العربی الجدید» گفت که هیئت عراقی به ریاست «فؤاد حسین»، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه عراق، خواهد بود و «علی العلاق» رئیس بانک مرکزی عراق، و همچنین «طیف سامی» وزیر دارایی عراق نیز در آن حضور خواهند داشت.

به گفته این مقام که نخواست نامش فاش شود، این هیئت دیدارهای متعددی با مقامات مالی و اقتصادی امریکا خواهد داشت.

این گزارش افزوده که این هیئت قرار است در هفتم ماه جاری میلادی سفر خود را آغاز کند و تأکید کرده که تلاش این هیئت اطمینان‌بخشی به طرف امریکایی درباره کارهای انجام‌شده برای فروش ارز توسط بانک مرکزی در سامانه‌ای مشخص و جلوگیری از رسیدن ارز به طرف‌های مشمول تحریم در ایران و سوریه است.

بر اساس این گزارش، طرف عراقی در این باره به امریکایی‌ها تعهداتی خواهد داد و اقداماتش برای جلوگیری از قاچاق ارز و پول‌شویی را توضیح خواهد داد و خواستار کاهش محدودیت‌های بانک فدرال امریکا برای پرداخت ارز به عراق و اجرای تدریجی استانداردهای این بانک و نه یکباره آنها خواهد شد تا در این روند بانک‌های عراقی بتوانند با نظام تازه فروش ارز در عراق هماهنگ شوند و تأثیری بر روند واردات عراق پیش نیاید.

این مقام افزوده که دولت و بانک مرکزی عراق مجموعه‌ای از اصلاحات مالی را برای توقف قاچاق ارز انجام داده‌اند و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که این روند تا حد زیادی کاهش یافته و بسیار محدود شده است.

این منبع عراقی درباره اظهارات نخست‌وزیر این کشور که گفته بود که همه احتمالات درباره کاهش قیمت ارز در عراق مطرح است، گفت که دولت و بانک مرکزی منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات با طرف امریکایی هستند و احتمال دارد که دولت قیمت ارز را به کم‌تر از 1450 دینار که نرخ رسمی کنونی است کاهش دهد.

همزمان یک مقام در وزارت دارایی عراق به این نشریه گفت که محدودیت‌های اخیر برای بانک‌های عراقی کاهش 70 درصدی قاچاق ارز به ایران و سوریه و لبنان را باعث شده و افزود که 80 درصد معاملات توسط بانک مرکزی عراق مشکوک دانسته و متوقف شده است.

به گفته این مقام، سفیر امریکا در دیدار روز سه‌شنبه خود با وزیر  امور خارجه عراق تأکید کرد که واشنگتن در اجرای اقدامات مربوط به جلوگیری از قاچاق ارز عراق به خارج از کشور جدی است و دولت باید با جدیت بیشتری به این موضوع بپردازد.

این مقام افزود که وزیر امور خارجه عراق به سفیر امریکا در بغداد گفته که در سفرش به واشنگتن اطلاعاتی را در اختیار مقامات امریکایی قرار می‌دهد که نشان‌دهنده موفقیت دولت در انجام اقدامات لازم به این منظور بوده است و قرار نیست دولت عراق از این تصمیمات عقب‌نشینی کند.

همزمان «احمد الصحاف»، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق، گفت که مذاکرات این هیئت در واشنگتن بر اساس توافق چارچوب راهبردی روابط دو عراق و امریکا و به منظور تقویت همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های گوناگون به خصوص موضوع افزایش قیمت دلار در عراق و سازوکارهای همکاری در این عرصه است.

پیش از این، محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق، در مصاحبه ای تلویزیونی گفت که موضوع قاچاق ارز مسئله ای جدی برای عراق است و افزود که روزانه 300 میلیون دلار ارز از بانک مرکزی به بازار تزریق می شد بدون آنکه در ازای آن هیچ کالایی به کشور وارد شود.

او گفت که این مسئله ای نیست که بتوان انکار کرد و تأثیر آن بر اقتصاد کشور بسیار مخرب است و افزود که دولت با قاطعیت در برابر این گونه اقدامات خواهد ایستاد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا