خبر اولسیاسی

موافقت مراکش با تحویل دادن شهروند شیعه در معرض اعدام به عربستان

با وجود خطر اعدام و «سر بریدن»، دستگاه قضائی مراکش با تحویل دادن «حسن آل ربیع» شهروند شیعه عربستانی به ریاض موافقت کرد.

میدل ایست نیوز: با وجود خطر اعدام و «سر بریدن»، دستگاه قضائی مراکش با تحویل دادن یک شهروند شیعه عربستانی به ریاض موافقت کرد.

به گزارش «فرانس پرس»، «محمد صبار» وکیل «حسن آل ربیع»، شهروند شیعه عربستانی، خبر داد که دادگاه تجدید نظر مراکش به تحویل دادن آل ربیع موافقت کرده و این حکم غیر قابل نقض است.

برای اجرای نهایی این حکم، باید حکم دادگاه از طریق وزیر دادگستری به نخست‌وزیر داده شود و او آن را امضا کند.

«احمد آل ربیع» برادر این فعال عربستانی که ساکن کاناداست گفت که نسبت به این تصمیم مراکش احساس سرخوردگی شدید می‌کند و افزود که هیچ شواهد و مدارکی در محکومیت حسن وجود ندارد.

وی تأکید کرد که در صورت تحویل دادن برادرش به عربستان، وی با خطر «بریده شدن سر» مواجه است.

حسن آل ربیع (26 ساله) در 14 ژانویه در حین ترک مراکش به مقصد ترکیه با یک حکم بازداشت صادره در عربستان به اتهام «همکاری با تروریست‌ها به منظور خروج غیر قانونی از کشور» بازداشت شد.

عربستان مانند بسیاری کشورهای دیگر منطقه، منتقدان سیاسی خود را با اتهام تروریسم تحت تعقیب قرار می‌دهد.

آل ربیع از شیعیان عربستان و اهل شهر عوامیه در شرق این کشور است.

احمد آل ربیع تأکید کرد که حکم بازداشت حسن هیچ ارتباطی با حوادث سیاسی سال 2017 در منطقه عوامیه ندارد و واقعیت آن است که دولت عربستان به دنبال دستگیر برادر سوم آنها «منیر آل ربیع» است که فعال حقوقی و منتقد علنی دولت عربستان است.

حسن آل ربیع به همراه دو برادر دیگر خود به نام‌های حسین و علی در فوریه 2021 نیز دستگیر شدند اما بعد از یک روز وی و برادرش حسین آزاد شدند اما برادر دیگرشان، علی، به اعدام محکوم شد.

دولت عربستان در آوریل 2019، در اعدام دسته‌جمعی 37 شهروند عربستان که 33 تن از آنها شیعه بودند دو تن از پسرعموهای این خانواده را اعدام کرده است.

نهادهای حقوق بشری پیش از این به مراکش هشدار داده بودند که تحویل دادن حسن آل ربیع وی را با خطر دستگیری و شکنجه و محاکمه ظالمانه و در نهایت اعدام مواجه می‌کند.

هفته گذشته سازمان دیده‌بان حقوق بشر به مراکش هشدار داده بود که آل ربیع را به عربستان تحویل ندهد.

در مارس 2022 نیز عربستان 81 فرد را که اکثر آنها از شیعیان بودند به اتهامات مربوط به تروریسم در دادگاه‌های غیر شفاف اعدام کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا