وزارت امور خارجه عراق: موضوع دلار در رأس مسائل مورد بحث در سفر هیئت عراقی به امریکا قرار دارد

وزارت امور خارجه عراق تأکید کرد که مسئله افزایش قیمت دلار در رأس مسائل مورد بحث در سفر آتی هیئت عراقی به واشنگتن خواهد بود.

میدل ایست نیوز: وزارت امور خارجه عراق تأکید کرد که مسئله افزایش قیمت دلار در رأس مسائل مورد بحث در سفر آتی هیئت عراقی به واشنگتن خواهد بود.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق امروز (پنج‌شنبه 2 فوریه) در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع) تأکید کرد که هیئتی عراقی به ریاست «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق، در روزهای هشتم و نهم ماه جاری با مقامات امریکایی در واشنگتن دیدار خواهند کرد.

او گفت که این هیئت شامل مقامات اقتصادی و مالی و بانکی عراق می‌شود که با مقامات امریکایی مسائل مشترک را بر اساس توافق‌نامه چارچوب راهبردی دوجانبه و با توجه به منافع مشترک بررسی می‌کنند.

الصحاف ابراز امیدواری کرد که در این دیدارها همه ابعاد منافع عراق در چارچوب راهبردی روابط با امریکا و با توجه به برنامه دولت و اولویت‌های داخلی عراق بررسی شود و افزود که این هیئت قرار است مسائل مهمی و در رأس آنها مسائل مربوط به نظام بانکی و افزایش قیمت دلار و امکان همکاری و هماهنگی با امریکا در این باره را بررسی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق افزود که این هیئت همچنین مسائل مربوط به روابط دوجانبه و پیشبرد آن در فضاهای گسترده‌تر و متناسب با مسائل داخلی عراق را بررسی خواهد کرد.

وی تأکید کرد که سفر اخیر نخست‌وزیر عراق به فرانسه سطح روابط دو کشور را وارد عرصه راهبردی کرد.

صبح امروز یک مقام دولتی عراقی گفت که هیئت عراقی به ریاست «فؤاد حسین»، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه عراق، خواهد بود و «علی العلاق» رئیس بانک مرکزی عراق، و همچنین «طیف سامی» وزیر دارایی عراق نیز در آن حضور خواهند داشت.

به گفته این مقام که نخواست نامش فاش شود، این هیئت دیدارهای متعددی با مقامات مالی و اقتصادی امریکا خواهد داشت.

این گزارش افزوده که این هیئت قرار است در هفتم ماه جاری میلادی سفر خود را آغاز کند و تأکید کرده که تلاش این هیئت اطمینان‌بخشی به طرف امریکایی درباره کارهای انجام‌شده برای فروش ارز توسط بانک مرکزی در سامانه‌ای مشخص و جلوگیری از رسیدن ارز به طرف‌های مشمول تحریم در ایران و سوریه است.

بر اساس این گزارش، طرف عراقی در این باره به امریکایی‌ها تعهداتی خواهد داد و اقداماتش برای جلوگیری از قاچاق ارز و پول‌شویی را توضیح خواهد داد و خواستار کاهش محدودیت‌های بانک فدرال امریکا برای پرداخت ارز به عراق و اجرای تدریجی استانداردهای این بانک و نه یکباره آنها خواهد شد تا در این روند بانک‌های عراقی بتوانند با نظام تازه فروش ارز در عراق هماهنگ شوند و تأثیری بر روند واردات عراق پیش نیاید.

این مقام افزوده که دولت و بانک مرکزی عراق مجموعه‌ای از اصلاحات مالی را برای توقف قاچاق ارز انجام داده‌اند و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که این روند تا حد زیادی کاهش یافته و بسیار محدود شده است.

این منبع عراقی درباره اظهارات نخست‌وزیر این کشور که گفته بود که همه احتمالات درباره کاهش قیمت ارز در عراق مطرح است، گفت که دولت و بانک مرکزی منتظر مشخص شدن نتایج مذاکرات با طرف امریکایی هستند و احتمال دارد که دولت قیمت ارز را به کم‌تر از 1450 دینار که نرخ رسمی کنونی است کاهش دهد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
واع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا