ادعای نشریه اسرائیلی: توافق امریکا و اسرائیل برای افزایش فشار بر ایران در ازای کاهش تنش در فلسطین

خبرنگار ارشد نشریه «یدیعوت اخرونوت» از «توافق فراگیر» میان اسرائیل و امریکا درباره افزایش فشار بر ایران در ازای کاهش تنش در فلسطین خبر داد.

میدل ایست نیوز: خبرنگار ارشد نشریه «یدیعوت اخرونوت» از «توافق فراگیر» میان اسرائیل و امریکا درباره افزایش فشار بر ایران در ازای کاهش تنش در فلسطین خبر داد.

به گزارش «الشرق الاوسط»، «ناحوم بارنیاع»، خبرنگار ارشد «یدیعوت اخرونوت» در گزارشی تأکید کرد که در سفر سه مقام بلندپایه امریکایی، یعنی وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی، و رئیس سازمان سیا به اسرائیل در دو هفته گذشته، اسرائیل و واشنگتن به «توافقی فراگیر» رسیده‌اند که شامل تشدید فشار بر ایران و توسعه توافقات آبراهام میان اسرائیل و کشورهای عربی در ازای کاهش فشار بر فلسطینان و توقف پروژه‌های شهرک‌سازی می‌شود.

به گفته این خبرنگار اسرائیلی، به موجب این توافق دولت امریکا توافق هسته‌ای ایران (برجام) را «مُرده» به حساب می‌آورد و می‌کوشد که کشورهای عربی و اسلامی بیشتری را به عادی‌سازی روابط با اسرائیل متقاعد کند.

از سوی دیگر، «بنیامین نتانیاهو» که در رأس افراطی‌ترین کابینه اسرائیل جای گرفته می‌کوشد که اوضاع در سرزمین‌های فلسطینی را آرام و وضعیت تاریخی مسجد الاقصی و حرم قدسی را حفظ و برنامه تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطینی را متوقف و شهرک‌نشینان صهیونیست را کنترل کند و در همه این پرونده ها «خط قرمزهای امریکا» را لحاظ کند.

این گزارش افزوده که این توافق جدید برنامه‌ای از نوع «معامله قرن» نیست و صرفا مجموعه‌ای از تفاهمات محرمانه و شبه‌محرمانه با قابلیت اجرای فوری است و تأکید کرده که نتانیاهو ضمن اعلام موافقت خود با این طرح در حال یافتن راهی برای متقاعدکردن هم‌پیمانان راست افراطی خود در این باره است.

در این گزارش آمده که امریکا و اسرائیل در ماه‌های اخیر درباره پرونده ایران تا حد زیادی به یکدیگر نزدیک شده‌اند و موضوع ارسال پهپادهای ایران به روسیه باعث شده که امریکا به ایران به چشم یک کشور درگیر در جنگ اوکراین نگاه کند و در این باره علیه ایران در واشنگتن اجماع حاصل شود، موضوعی که تحولات داخلی اخیر ایران نیز آن را تشدید کرده است.

بر اساس این گزارش، در این راستا امریکا به اسرائیل پیشنهاد همکاری گسترده در عملیات محرمانه و شبه‌محرمانه در درون ایران و نه جنگ با ایران را داده است.

این خبرنگار اسرائیلی افزوده که با وجود این، متقاعدکردن راست‌های افراطی به چنین توافقی برای نتانیاهو کار راحتی نیست و هر اقدامی که خلاف تعهدات نتانیاهو با این گروه‌ها باشد موجودیت کابینه‌اش را با خطر جدی مواجه می‌کند و ممکن است به حد درگیری داخلی برسد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا