واکنش تهران و آژانس بین المللی به گزارش کشف غنی‌سازی 84 درصدی در ایران

در حالی که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که از گزارش‌ها درباره افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران اطلاع دارد، سازمان انرژی اتمی ایران این گزارش‌ها را تکذیب کرد.

میدل ایست نیوز: در حالی که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که از گزارش‌ها درباره افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران اطلاع دارد، سازمان انرژی اتمی ایران این گزارش‌ها را تکذیب کرد و خواستار بی طرفی آژانس شد.

به گزارش «الجزیره»، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که این آژانس با ایران نتایج تحقیقات اخیر را بررسی خواهد کرد و به گزارش تفصیلی خود را به شورای حکام خواهد داد.

روز یکشنبه پایگاه «بلومبرگ» اعلام کرد که آژانس بین‌المللی در تحقیقات خود در ایران ماده‌ای آلوده به اورانیوم 84 درصدی را کشف کرده که میزانی نزدیک به تولید سلاح هسته‌ای است.

این گزارش به نقل از دیپلمات‌های غربی افزوده که آژانس بین‌المللی در حال بررسی نحوه دستیابی ایران به این سطح از غنی‌سازی است.

این مقامات افزوده‌اند که آژانس می‌خواهد مشخص کند که آیا ایرانی‌ها طی فرایندی آگاهانه به این سطح از غنی‌سازی رسیده‌اند یا صرفا تراکم در شبکه لوله‌های متصل به دستگاه‌های سانتریفیوژ است که این میزان از غنی‌سازی را موجب شده است.

در برابر، «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که ایران هیچ تصمیمی برای افزایش غنی‌سازی به بیش از 60 درصد نگرفته است.

وی در واکنش به گزارش «بلومبرگ» تأکید کرد که وجود قطعه‌های آغشته به اورانیوم بیش از 60 درصد در روند غنی‌سازی موضوعی طبیعی است و مهم این است که محصول نهایی به اندازه بیش از 60 درصد غنی‌سازی نشده است.

کمالوندی افزود که طرح چنین مسائلی از سوی آژانس در رسانه‌ها نشان می‌دهد که آژانس در حال از دست دادن بی طرفی خود است و این قطعا به اعتبار آن آسیب می‌زند.

 

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا