«اردوغان» از تمدید توافقنامه صادرات غلات اوکراین خبر داد

ساعاتی پیش از اتمام مدت توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه، رئیس جمهور ترکیه از تمدید این توافق‌نامه خبر داد.

میدل ایست نیوز: ساعاتی پیش از اتمام مدت توافق صادرات غلات اوکراین از طریق دریای سیاه، رئیس جمهور ترکیه از تمدید این توافق‌نامه خبر داد.

به گزارش «العربی الجدید»، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در شهر «جناق قلعه» واقع در غرب ترکیه اعلام کرد که مدت اعتبار توافقنامه غلات امروز به پایان می رسد ولی بنا بر گفت و گوهای دو طرفه، این توافقنامه تمدید شد.

اردوغان به مدت تمدید این توافق نامه اشاره ای نکرد اما یک مقام اوکراینی تأکید کرد که این توافق به مدت 120 روز تمدید شده است.

پیش از این، روسیه خواستار تمدید این توافقنامه فقط به مدت دو ماه بود که معادل نیمی از مدت قبلی تجدید است اما اوکراین خواستار تمدید این توافقنامه به مدت 4 ماه بود.

از سوی دیگر، «مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه پیش از این گفته بود که کشورش برای تمدید توافقنامه صادرات غلات اوکراین از راه دریای سیاه تلاشش را خواهد کرد.

وی در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک در قاهره با «سامح شکری»، همتای مصری خود افزود که روسیه با تمدید توافقنامه غلات فقط به مدت دو ماه موافقت کرده است و دو ماه دیگر برای تمدید مجدد آن تلاش می کنیم.

توافقنامه غلات توانست از بحران غذایی ناشی از جنگ اوکراین که یکی از تولیدکنندگان بزرگ غلات جهان است کاهش دهد و این کشور توانست از ژوئیه 2022، بیش از 29.11 ملیون تن غلات را به واسطه بندرهای خود به کشورهای دیگر صادر کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا