بسته کامل فرانسه برای خروج لبنان از بن بست سیاسی و اقتصادی

منابع رسانه ای از تشدید تلاش های فرانسه و مذاکراتش با عربستان برای پایان دادن به بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان خبر دادند.

میدل ایست نیوز: منابع رسانه ای از تشدید تلاش های فرانسه و مذاکراتش با عربستان برای پایان دادن به بحران سیاسی و اقتصادی در لبنان خبر دادند.

به گزارش روزنامه «الشرق الاوسط»، «نزار العلولا»، مشاور دربار پادشاهی عربستان و «پاتریک دوریل»، مشاور رئیس جمهور فرانسه در کاخ الیزه دیدار کردند. این ملاقات در شرایطی صورت می گیرد که «فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان روز دوشنبه به فرانسه رفا و برخی موضوعات مهم از جمله پرونده لبنان را با همتای فرانسوی خود بررسی کرد.

دیدار العلولا با دوریل به دنباله نشست پنج جانبه ای است که پاریس در ماه گذشته با حضور نمایندگان سازمان ملل و مصر و قطر و عربستان میزبان آن بود و در آنها توافق شد که هرکدام از کشورهای حاضر که رابطه بهتری با هیئت های لبنانی دارند با آن ها ارتباط داشته باشند.

همچنین این دیدار پس از تحولات اخیر در روابط ایران و عربستان صورت می گیرد و تاثیرات خاص خود را بر این پرونده و مشکلات داخلی لبنان و وضعیت اقتصادی فاجعه بار آن می گذارد.

منابع مختلف به الشرق الاوسط تاکید کردند که نگرانی پاریس از خالی ماندن مقام ریاست جمهوری در لبنان رو به افزایش است و در پی معرفی گزینه ای برای ریاست جمهوری است که اعتراض هیچ طرفی را در پی نداشته باشد.

همچنین اقدامات فرانسه مبتنی بر پیشنهاد یک بسته کامل شامل رئیس جمهور و نخست وزیر و پایبندی به برنامه اصلاحی ای است که بتواند مانع فروپاشی اقتصاد لبنان شود و این کشور را به چرخه اقتصادی برگرداند.

این روزنامه افزود که به عقیده پاریس خروج از این بن بست تنها زمانی صورت می گیرد که «سلیمان فرنجیه»، وزیر و نماینده سابق به عنوان رئیس جمهور و «نواف سلام»، به عنوان نخست وزیر انتخاب شوند که روابط عربی و بین المللی خوبی دارند.

پیش از این سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان، بر حمایت از ریاست جمهوری «سلیمان فرنجیه» تأکید کرده بود. فرنجیه شخصیتی نزدیک به حکومت سوریه شمرده می شود و در زمان ترور رفیق الحریری، نخست وزیر اسبق لبنان، وزیر کشور بود.

این در حالی است که بحران اقتصادی در لبنان همچنان ادامه دارد و در تازه ترین تحول، قیمت هر دلار در لبنان از صد هزار لیره فراتر رفت.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا