آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در مصر

نصب فانوس های مخصوص ماه رمضان در خانه ها، از مهم ترین آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در مصر است.

میدل ایست نیوز: مردم مصر از سالی به سال دیگر منتظر ماه رمضان هستند و از شور و شوق آنها برای این ماه مبارک کاسته نمی شود و چنان از این ماه استقبال می کنند گویی بار اولی است که وارد این ماه می شوند.

به گزارش پایگاه «وجه مصر» ماه رمضان برای مردم مصر مقدس است و ارتباط آنها با این ماه تنها به عبادت محدود نمی شود، بلکه شامل آداب و رسوم و سنت هایی است که بایستی از ابتدای سحر تا پایان روز انجام شود.

مردم مصر از آغاز ماه مبارک رمضان با تزیینات ماه رمضان که باعث شادی کودکان و بزرگسالان می شود استقبال می کنند و این تزیینات در محله ها و خیابان های مصر آویخته می شوند و شادی و سرور را در همه جا منتشر می کنند، به ویژه اگر بادی بوزد و این تزیینات را به حرکت درآورد و صدایی تولید شود که از اصطکاک این تزیینات به یکدیگر ایجاد می شود.

فانوس مصری یکی از مشهورترین رسوم ماه مبارک رمضان است و همه مردم به علت شکل ها و رنگ ها و جذابیت تزیینات آن در خیابان های مصر برای خرید آن مشتاق هستند، علاوه بر روشن کردن آن با جریان برق که احساس آرامش و حال و هوای ماه رمضان را در همگان ایجاد می کند و ترجیحاً ساخت فانوس ها از ماه ها قبل در برخی از کارخانه های قاهره آغاز می شود که مهم ترین آنها در باب الخلق است. وجود فانوس ها در داخل خانه های مردم مصر یکی از مهم ترین آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در مصر است.

خیمه های ماه مبارک رمضان که از آنها به موائد (سفره) الرحمن یاد می شود از مهم ترین عوامل وحدت ملی در بین مردم است که به واسطه آن صفات بخشش و مهربانی و عطوفت بین مردم آشکار می شود.

در زمان افطار انسانیت آنها با توزیع شربت و خرما و وعده های غذایی به مسافرین در راه ها نمایان می شود.

مردم مصر نیز مانند دیگر کشورها به علت همه گیری بیماری کرونا در سال 2019 از حال و هوای سفره های الرحمن و افطار در راه ها محروم بودند، ولی امسال سفره های الرحمن مانند گذشته و پیش از زمان کرونا است.

از زمان گذشته رسمی قدیمی به نام مسحراتی وجود داشته است که برخی می خواهند آن را حفظ کنند و ادامه دهند.

مسحراتی مردی است که در شب های رمضان در خیابان ها راه می رود تا همه را بیدار کند و این عادت مردم مصر از کودکان تا بزرگسالان شده است که هر سال در انتظار آمدن مسحراتی هستند.

کنافه ماه رمضان از رسوم ماه مبارک رمضان در مصر است و شب های ماه رمضان بدون شیرینی کنافه اصیل مصری لذتی ندارد.

کنافه مصری طعم خاص خود را دارد و هر سال تنها در ماه مبارک رمضان تهیه می شود و ویژه کشور مصر است و در هیچ کشور دیگری یافت نمی شود حتی برخی از کشورهای عربی به دلیل طعم جذاب و شکل متفاوتش خواهان آن هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وجه مصر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا