ابراز نگرانی عمیق همسایگان افغانستان از فعالیت گروه های تروریستی در این کشور

وزیران خارجه ایران، چین، روسیه و پاکستان در 12 آوریل 2023 نشستی غیررسمی را در مورد افغانستان در سمرقند، جمهوری ازبکستان برگزار کردند.

میدل ایست نیوز: وزیران خارجه ایران، چین، روسیه و پاکستان در 12 آوریل 2023 نشستی غیررسمی را در مورد افغانستان در سمرقند، جمهوری ازبکستان برگزار کردند.

طبق بیانیه مشترک صادره از این نشست که وزارت خارجه ایران آن را منتشر کرد، وزیران خارجه 4 کشور بار دیگر احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان و حمایت از اصل «به رهبری افغان، مالکیت افغان» برای تعیین سیاسی و مسیر توسعه کشور را مورد تأکید قرار دادند.

آن ها تأکید کردند تمام اعضای جامعه بین المللی در افغانستان باثبات و صلح آمیز منافع دارند، کشوری که باید محلی برای همکاری بین الملللی باشد تا صحنه رقابت های ژئوپلتیکی.

این بیانیه می افزاید: وزیران بر نگرانی عمیق خود در مورد وضعیت امنیتی مرتبط با تروریسم در افغانستان تأکید کردند و خاطرنشان کردند تمامی گروه های تروریستی شامل داعش (ISIS)، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی (ETIM)، تحریک طالبان پاکستان (TTP)، ارتش آزادیبخش بلوچستان (BLA)، جیش العدل و غیره، مستقر در افغانستان، تهدیدی جدی برای امنیت منطقه ای و جهانی هستند.

بر اساس اين بيانيه، وزیران تلاش های دولت موقت افغانستان برای مقابله با داعش خراسان را مورد توجه قرار دادند، و از آن خواستند اقدامات قابل مشاهده و راستی آزمایی را در اجرای تعهدات اعلام شده خود در زمینه مبارزه با تروریسم، انهدام و از بین بردن انواع گروه های تروریستی به منظور جلوگیری از استفاده از خاک افغانستان توسط هر گروه تروریستی اتخاذ کند.

وزیران تأکید کردند مقامات افغانستان باید اقدامات موثری را برای حفظ ایمنی، امنیت و حقوق مشروع نهادها و شهروندان خارجی اتخاذ کنند.

در این بیانیه آمده است: هر شخصی که مسئول هر گونه حمله و تهدید به حمله و نهادها و شهروندان خارجی است باید پاسخگو باشد.

وزیران همچنین خاطرنشان کردند ایالات متحده امریکا و متحدانش باید مسئولیت وضعیت دشوار کنونی در افغانستان را به عهده بگیرند، باید فورا تحریم های یکجانبه علیه افغانستان را بردارند و دارایی های آن در خارج از کشور را به نفع مردم افغانستان مسترد کنند.

وزیران به شدت با هر تلاش برای ایجاد مجدد پایگاه های نظامی در داخل و اطراف افغانستان مخالفت کردند و آن را غیر مفید برای برای صلح و ثبات منطقه دانست.

طبق بیانیه وزارت خارجه ایران، وزیران 4 کشور از مقامات افغانستان خواستند یک حکومت فراگیر با مشارکت عملی همه اقوام و نهادهای سیاسی ایجاد کند و تمام اقدامات محدودکننده علیه زنان و اقلیت های قومی را لغو کند.

وزیران، افغانستان را تشویق به حفظ سیاست خارجی دوستانه و همکارانه، رعایت قوانین بین المللی و همزیستی در هماهنگی با کشورهای همسایه و همه کشورهای جهان نمودند.

وزیران همچنین تاکید کردند که مرز صلح آمیز، باثبات و امن میان افغانستان و همسایگان آن حیاتی و به نفع همه طرف هاست. افغانستان باید بر فعالیت های فرامرزی غیرقانونی نظارت و از آن جلوگیری کند. مسائل فرامرزی از جمله مسئله آب با همسایگان باید از طریق گفتگو و مشورت به درستی رسیدگی شود.

این بیانیه می افزاید: وزیران از تمامی تلاش های دیپلماتیک برای تسهیل حل و فصل سیاسی در مسائل افغانستان حمایت کردند و به صورت عملی از ایفای نقش مثبت سازمان ملل متحد، سازمان همکاری شانگهای و نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان و رایزنی های فرمت مسکو در این زمینه حمایت کردند.

وزیران آمادگی خود را برای ادامه حمایت از صلح و بازسازی در افغانستان، انجام مبادلات اقتصادی و تجاری و همچنین سرمایه گذاری با همکاری کشورهای منطقه و جامعه بین المللی در افغانستان ابراز کردند.

وزرا از جامعه جهانی خواستند به ارائه کمک های بشردوستانه به افغانستان ادامه داده و به این کشور کمک کند تا ظرفیت خود را برای توسعه پایدار و خود محور تقویت نماید.

وزیران از پذیرایی از میلیون ها افغان از کشورهای منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران و پاکستان قدردانی کردند.
از جامعه بین المللی خواستند تا حمایت و کمک های لازم را به این کشورها ارائه کنند.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: وزیران خارجه ایران، چین، روسیه و پاکستان تصمیم گرفتند هماهنگی در سطوح مختلف در مورد افغانستان را تقویت کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وزارت خارجه ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا