جنجال «جماعت قربان» در عراق/ برخورد امنیتی با گروه دارای عقاید انحرافی

با اعلام تعقیب  و پیگرد «جماعت قربان» توسط وزارت کشور عراق به اتهام «عقاید انحراف‌آمیز»، این گروه به موضوع روز در  عراق بدل شده است.

میدل ایست نیوز: با اعلام تعقیب  و پیگرد «جماعت قربان» توسط وزارت کشور عراق به اتهام «عقاید انحراف‌آمیز» ، این گروه به موضوع روز در  عراق بدل شده است.

به گزارش «الحره»، روز جمعه دستگاه اطلاعات وزارت کشور عراق اعلام کرد که 4 تن از اعضای این گروه بنا بر دستور وزیر کشور درباره برخورد با  گروه‌های انحرافی در منطقه سوق الشیوخ در استان ذی‌قار، جنوب عراق، دستگیر شده‌اند.

در این بیانیه توضیحی درباره این گروه و وجه انحرافشان داده نشده، اما رسانه‌های عراقی و عربی تأکید کردند که این گروه خود را «قربان» می‌داند چون اعضای آن در راه امام علی(ع) خود را قربانی می‌کنند و دست به خودکشی می‌زنند.

بر اساس این گزارش‌ها، این گروه در یک چادر در استان ذی‌قار متمرکز هستند و امام علی(ع) را می‌پرستند و در راه وی «قربانی انسانی» انجام می‌دهند به این ترتیب که فرد طی یک مراسم خاص خود را می‌کشد. فرد قربانی با قرعه‌کشی انتخاب می‌شود.

با جست‌وجوی نام این گروه در ابزارهای جست‌وجوی اینترنتی صدها فیلم و عکس از آنها می‌یابیم به همراه عکس‌ها و توصیف‌هایی که از آنان به «گروه وحشتناک» یاد می‌کنند.

با وجود این، برادر یکی از اعضای این گروه که نخواسته نامش فاش شود تأکید کرده که این گروه در واقع امتداد فرقه موسوم به «علی اللهی»ها هستند که در لهجه عامیانه عراقی از آنها به «علاهیه» یاد می‌شود و حضرت علی(ع) را خدا می‌دانند.

او می‌گوید که این گروه مراسمی مذهبی با نام «شور» برگزار می‌کنند و در آن برای امام علی(ع) عزاداری می‌کنند و نوحه‌های خاصی را با ترتیبی خاص و با زدن بر صورت و سینه می‌خوانند.

وی می‌افزاید که اکثر اعضای این گروه افراد فقیر و دارای تحصیلات پایین هستند اما تأکید می‌کند که موضوع قربانی کردن خود بی اساس است.

«احمد غالب» روزنامه‌نگار فعال در عرصه آزادی‌های دینی، در ناصریه تأکید می‌کند که آموزه‌های صوفیانه محور اصلی آموزش‌های جماعت قربان است. وی می‌افزاید که این گروه به معنای دینی و مذهبی کلمه یک فرقه یا گروه نیستند و این نام‌گذاری موجب بدفهمی شده است.

غالب که روابط نزدیکی با اعضای این گروه دارد می‌گوید که رهبر این گروه «حمدان الشاکری» است که چهره‌ای شناخته‌شده در حلقه‌های دینی استان است که پیروانش در این باورند که او در یک سانحه تصادف عمدی در راه زیارت امام رضا(ع) در ایران جان باخته است.

به گفته این روزنامه‌نگار عراقی، پیروان این گروه خود را موظف کرده‌اند که هر سال به زیارت امام رضا(ع) در ایران بروند.

وی می‌افزاید که اعضای این گروه هر کسی از اعضایشان را که فوت کند «قربان» می خوانند و نام آنها از اینجا آمده است.

غالب تأکید می‌کند که اعضای این گروه نوعا افرادی از طبقه محروم هستند و برخورد امنیتی با آنها درست نیست و خلاف قانون است، به خصوص که آنها هیچ سلاحی ندارند هرچند اعتراف می‌کند که مراسم مذهبی آنان با خشونت شدیدی همراه است و چیزی بیش از سینه‌زنی مرسوم شیعیان است.

با وجود این، «مکی الخیکانی» فرمانده پلیس ذی‌قار  در مصاحبه‌ای تلویزیونی تأکید کرد که بازجویی از 5 تن از اعضای این گروه جریان دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الحره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا