منع واردات و ساخت موتورهای 3 چرخ در عراق

مقامات عراقی واردات موتورسیکلت و وسایل حمل و نقل کوچک معروف به «ستوته» و «توک توک» را که در سال های اخیر به شکل گسترده در بغداد و شهرهای جنوبی و مرکزی این کشور رایج شده، ممنوع کردند.

میدل ایست نیوز: مقامات عراقی واردات موتورسیکلت و وسایل حمل و نقل کوچک معروف به «ستوته» و «توک توک» را که در سال های اخیر به شکل گسترده در بغداد و شهرهای جنوبی و مرکزی این کشور رایج شده، ممنوع کردند.

به گزارش «العربی الجدید» مقامات عراقی همچنین مجوز ساخت و مونتاژ این وسائل را برای بخش های دولتی و خصوصی ممنوع کردند.

این تصمیم دولت عراق پس از اوج گیری مناقشات پیرامون رواج این نوع از وسائل نقلیه در شهرهای عراق و پیامدهای امنیتی و غیره مربوط به ترافیک حاصل ازآن بود.

طبق برآوردها، حدود یک میلیون، توک توک و ستوته در عراق ساخته یا به این کشور وارد شده است.

توک توک و ستوته دو وسیله نقلیه کوچک اند که توسط موتورسیکلت کشیده می شوند؛ اولی برای حمل دو مسافر و دومی نیز برای حمل بار در بازارها و اماکن عمومی به کار می رود.

طبق بیانیه دیروز دولت عراق، کابینه این کشور تصمیم گرفت واردات این دو وسیله نقیله را ممنوع کند.

در این بیانیه آمده است که واردات موتورسیکلت های با حجم موتور کمتر از 40 سی سی مطلقا ممنوع است.

طبق این بیانیه اعطای هرگونه مجوز ایجاد خط تولید موتورسیکلت در عراق و نیز کارگاه های مونتاژ داخلی این نوع وسایل نقلیه ممنوع است.

محد الموسوی، از مسئولان پلیس بغداد درباره این تصمیم که در نوع خود بی سابقه است می گوید که تأخیر زیادی در اتخاذ آن بوده و باید از سال ها پیش این تصمیم گرفته می شد.

وی گفت که رواج این نوع از وسایل نقلیه ناایمن و ارزان علاوه بر زشتی چهره شهر، موجب بروز مشکلات امنیتی و نیز ترافیکی می شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا