اظهارات وزرای خارجه امریکا و عربستان درباره عادی‌سازی روابط با اسرائیل و سوریه

وزیر امور خارجه امریکا تأکید کرد که ایالات متحده به ایفای نقش اساسی در تعمیق و گسترش عادی سازی با اسرائیل ادامه خواهد داد.

میدل ایست نیوز: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا، روز پنجشنبه در حاشیه نشست ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در ریاض، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود گفت: ایالات متحده به ایفای نقش اساسی در تعمیق و گسترش عادی سازی با اسرائیل ادامه خواهد داد.

به گزارش العربی الجدید، بلینکن افزود: ایالات متحده پرونده حقوق بشر را به طور ثابت در دستور کار دوجانبه با عربستان حفظ خواهد کرد.

وی درباره بازگشت نظام سوریه به اتحادیه عرب تاکید کرد که «رژیم اسد هنوز مستحق پذیرش و به رسمیت شناخته شدن نیست و امریکا روابط خود را با سوریه عادی نخواهد کرد».

وی افزود: اهداف ما در سوریه مشابه اهداف شرکای منطقه‌ای ما است، اما امریکا نسبت به تمایل اسد برای برداشتن گام‌های لازم در خصوص مشکلاتی که باید حل شود، تردید دارد.

بلینکن در مورد نقشی که چین اخیراً در منطقه ایفا کرده است، تأکید کرد که واشنگتن کسی را مخیر به انتخاب میان خود و چین نمی کند.

وزیر خارجه امریکا همچنین تاکید کرد که کشورش با شرکای سعودی برای برقراری صلح در یمن همکاری می کند.

به گزارش رویترز، وزیر امور خارجه عربستان نیز در این کنفرانس گفت: «عادی سازی با اسرائیل مزایای زیادی برای همه خواهد داشت، اما بدون وجود مسیری برای صلح با فلسطینیان، این مزایا محدود خواهد بود».

بن فرحان در مورد احیای روابط با سوریه اظهار داشت که دمشق تعهدات روشنی برای رفع نگرانی های جامعه بین المللی داده است.

وزیر امور خارجه عربستان در خصوص پرونده میانجیگری عربستان و امریکا در سودان تاکید کرد که خون سودانی ارزشمند است و بحران این کشور باید از طریق گفت و گو حل شود نه از طریق سلاح و تخریب.

وی افزود: ما و شرکای امریکایی خود باید سازوکار موثرتری برای نظارت بر نقض آتش بس در سودان ایجاد کنیم.

بن فرحان افزود: شراکت با واشنگتن همچنان قوی است و همکاری با چین احتمالاً رشد خواهد کرد.

وزیر خارجه عربستان تاکید کرد که کشورش به فشارهای مربوط به حقوق بشر پاسخ نمی دهد.

وی همچنین تاکید کرد که بین عربستان و امریکا اختلاف نظر وجود دارد، اما در تلاش هستیم تا مکانیزمی پیدا کنیم که ما را قادر به همکاری با یکدیگر کند.

بن فرحان گفت: این یک راز نیست که ما در حال توسعه یک برنامه هسته ای غیرنظامی هستیم، ریاض بسیار مایل است که ایالات متحده یکی از ارائه دهندگان پیشنهاد در برنامه هسته ای غیرنظامی ما باشد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا