کاخ سفید: هر گزارشی درباره توافق موقت با ایران بی اساس است

کاخ سفید گزارش‌های منتشرشده درباره نزدیک‌شدن ایران و امریکا به یک توافق موقت در پرونده هسته‌ای را بی اساس دانست.

میدل ایست نیوز: کاخ سفید گزارش‌های منتشرشده درباره نزدیک‌شدن ایران و امریکا به یک توافق موقت در پرونده هسته‌ای را بی اساس دانست.

به گزارش «رویترز» یک مقام در دفتر شواری امنیت کاخ سفید با اشاره به گزارش پایگاه «میدل ایست آی» تأکید کرد که این گزارش «دروغ و گمراه‌کننده» است و افزود که هر گزارشی درباره توافق موقت بی اساس است.

پیش از این، پایگاه «میدل ایست آی» به نقل از منابعی آگاه در تهران، خبر داد که ایران و ایالات متحده در حال نزدیک شدن به یک توافق موقت هستند که در برابر کاهش فعالیت‌های غنی‌سازی ایران، گشایشی را در برخی از تحریم‌ها فراهم می آورد.

به گفته یک مقام رسمی ایرانی و نیز یک فرد نزدیک به گفتگوها، این مذاکرات به طور مستقیم در خاک آمریکا برگزار شده‌ که تحولی قابل توجه در روند دیپلماتیک میان دو کشور است. با این حال، ایالات متحده تمایلی به بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ یعنی برجام ندارد.

به گفته منابع یادشده، مذاکرات پیشرفت قابل توجهی داشته و دو طرف به یک توافق موقت رسیده‌اند که جزییات آن به مقام های ارشد دو کشور ارائه خواهد شد. در چارچوب این توافق، ایران متعهد می شود که فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصد و بالاتر خود را متوقف کند و به همکاری با سازمان بین‌المللی انرژی اتمی برای نظارت و تأیید برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.

بر اساس این گزارش، در برابر، به تهران اجازه داده می شود که روزانه تا یک میلیون بشکه نفت صادر کند و به درآمد آن و نیز دیگر منابع مسدود شده اش در خارج از کشور دسترسی داشته باشد مشروط بر آنکه این منابع انحصارا برای خرید مجموعه‌ای از کالاهای اساسی شامل غذا و دارو هزینه شوند.

در این گزارش تأکید شده که ایروانی جزییات این توافق را به تصمیم گیران ارشد در تهران منتقل کرده تا به تایید برسد. با این حال، مشخص نیست که رهبر ایران و شورای عالی امنیت ملی از این توافق حمایت کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
رویترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا