اموال ایران در عراق، محور مذاکرات وزرای خارجه عراق و امریکا

وزرای خارجه عراق و امریکا در ریاض درباره پولهای ایران و بدهی عراق به تهران و چگونگی پرداخت آن گفت وگو کردند.

میدل ایست نیوز: فؤاد حسین، وزیر خارجه عراق در ریاض و در حاشیه نشست ائتلاف بین المللی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا دیدار و گفت وگو کرد.

براساس بیانیه وزارت خارجه عراق که امروز (جمعه 9 ژوئن) منتشر شده، دو طرف راه های روابط دوجانبه بین بغداد و واشنگتن و همکاری در زمینه های مختلف را بررسی کردند.

وزیر خارجه عراق بر اهمیت تداوم همکاری مشترک در قالب توافق چارچوب استراتژیک برای روابط و همکاری بین عراق و امریکا تاکید و از تلاش های امریکا به عنوان فرمانده ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش تقدیر کرد.

دو طرف شماری از مسائل منطقه ای و بین المللی دارای اهمیت مشترک را بررسی و بر لزوم همکاری برای کاهش تنش و آرامش اوضاع در منطقه و جلوگیری از هرگونه تنش در منطقه که به نفع هیچ کس نیست، تاکید کردند.

در بخش دیگری از این دیدار، وزرای خارجه امریکا و عراق به بررسی حقوق مالی دولت ایران در عراق به دلیل خرید گاز و برق و چگونگی پرداخت آن با توجه به اقدامات امریکا بر بانک های بین المللی و از جمله بانک های عراق و تحریم های امریکا بر ایران پرداختند.

وزیر خارجه عراق بر لزوم ایجاد راه حلی برای این مشکل که به صورت مستقیم بر بخش برق عراق تاثیر می گذارد تاکید و از امریکا بخاطر اعطای مجوز برای پرداخت مبالغ مالی به حجاج ایرانی از حقوق ایران در بانک های عراق تقدیر کرد.

از طرفی دیگر بلینکن تاکید کرد که امریکا به حمایت از ثبات و روند دموکراتیک عراق پایبند است و از ثبات سیاسی در عراق و تداوم و همکاری مشترک بین دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان که جایگاه و قدرت عراق در منطقه را تقویت می کند، تاکید کرد.

وی گفت امیدوار است دو طرف به تفاهماتی برای حل مشکلات خود به خصوص در زمینه نفتی و مالی دست یابند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا