نتانیاهو: صلح با عربستان به حل مناقشه فلسطین و اسرائیل کمک می‌کند

نخست وزیر اسرائیل گفت که صلح با عربستان یک جهش ویژه به جلو است، چراکه این کشور بانفوذترین کشور عربی است.

میدل ایست نیوز: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز جمعه گفت که صلح با عربستان یک جهش ویژه به جلو است، چراکه این کشور بانفوذترین کشور عربی است.

به گزارش «آناتولی» نتانیاهو در گفت و گو با شبکه ماهواره ای «اسکای نیوز» انگلیس گفت: دست ما به سوی تمام کشورهای عربی و قطعا عربستان دراز است که این موضوعی بسیار مهم است.

گفتنی است عربستان رابطه دیپلماتیک رسمی با اسرائیل ندارد و ریاض معمولاً تأکید می کند که قبل از حل مسئله فلسطین از عادی سازی روابط خود با تل آویو خودداری می کند.

نتانیاهو در گفت و گوی خود افزود: ما فرصت های بزرگی برای پیشبرد صلح در منطقه مان، صلح بین دو کشور و رفاه مردم خود داریم، من معتقدم که این موضوع تاریخ را تغییر خواهد داد.

وی گفت که صلح با عربستان جهشی ویژه به جلو خواهد بود، چراکه این کشور بانفوذ ترین کشور عربی است.

نتانیاهو ادامه داد: من به امکان پایان یافتن مناقشه اعراب و اسرائیل باور دارم و معتقدم که روابط با عربستان به ما در حل مناقشه فلسطین و اسرائیل نیز کمک خواهد کرد.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در ژانویه 2023 گفته بود که توافق تشکیل کشور فلسطین پیش شرط عربستان برای برقراری روابط دیپلماتیک رسمی با اسرائیل خواهد بود.

وی در اظهارات مطبوعاتی خود افزود: ما همیشه گفته ایم که معتقدیم عادی سازی با اسرائیل چیزی است که به نفع منطقه است، اما عادی سازی و ثبات واقعی تنها با امید و عزت بخشیدن به فلسطینی ها حاصل می‌شود.

نخست وزیر اسرائیل درباره توافقات صلح ادامه داد: ما با 4 معاهده صلح «پیمان ابراهیم» که اسرائیل به رهبری من با امارات، بحرین، مراکش و سودان امضا کرد، به یک نقطه عطف تاریخی دست یافتیم.

از سوی دیگر، نتانیاهو کرانه باختری را «خاک اسرائیل» دانست و گفت که شهرک سازی در آن (در کرانه باختری) نقض قوانین بین‌المللی نیست.

اما بر اساس قوانین بین المللی، تمامی شهرک های اسرائیلی در سرزمین های اشغالی «غیرقانونی» تلقی می شوند و سازمان ملل متحد بیش از یک بار اعلام داشته که گسترش این شهرک ها ناقض قوانین حقوق بشر است.

نتانیاهو همچنین انتقاد وزارت خارجه امریکا به تصمیم دولتش برای بازگرداندن شهرک نشینان به شهرک «حومش» در شمال کرانه باختری را غیر قابل قبول دانست.

یش از این امریکا و اتحادیه اروپا از تصمیم برای بازگشت شهرک نشینان به حومش و دیگر شهرک های کرانه باختری که در سال 2005 تخلیه شدند، انتقاد کرده بودند.

نتانیاهو در خصوص مسجد الاقصی نیز گفت: تغییری در وضعیت موجود در آن ایجاد نشده است.

وی درباره موضوع ایران، تلاش های امریکا برای حل بحران فزاینده با تهران از طریق گفت و گو را رد کرد.

نخست وزیر اسرائیل در این باره گفت: به نظر من دیپلماسی به تنهایی موفق نمی شود، مگر اینکه با تهدید نظامی واقعی یا آمادگی برای اجرای گزینه نظامی در صورت شکست بازدارندگی همراه باشد.

وی افزود: ایران آشکارا متعهد به نابودی (اسرائیل)، تکرار هولوکاست و نابودی 6 یا 7 میلیون یهودی در اسرائیل است و ما بیکار نخواهیم نشست و به آنها اجازه این کار را خواهیم داد.

نتانیاهو گفت: (اگر آنها در تهران) فکر می کنند می توانند ما را با هولوکاست هسته ای تهدید کنند، اشتباه می کنند، ما هر کاری که لازم باشد برای دفاع از خود انجام خواهیم داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا