اقتصادیخبر اولسیاسی

تصویب بزرگ‌ترین بودجه تاریخ عراق/ بارزانی: تلاش برای تضعیف اقلیم کردستان عراق شکست خورد

مجلس نمایندگان عراق با پشت سر گذاشتن اختلافات عمیق، بامداد امروز بودجه 3 ساله این کشور را تصویب کرد.

میدل ایست نیوز: مجلس نمایندگان عراق با پشت سر گذاشتن اختلافات عمیق، بامداد امروز بودجه 3 ساله این کشور را تصویب کرد.

جلسه یکشنبه شب که تا ساعت 4 و نیم صبح دوشنبه (12 ژوئن) ادامه یافت شاهد اختلافات و نزاع‌های جدی بر سر برخی مواد قانون بودجه بود و در نهایت برخی مواد حذف یا تعدیل شد.

بررسی و تصویب بودجه در صحن علنی مجلس عراق در 4 جلسه پیاپی انجام شد که علت آن اختلافات به خصوص بر سر مواد مربوط به اقلیم کردستان و درآمدهای نفتی آن و حقوق کارکنان اقلیم و انتقال بودجه برخی وزارتخانه‌ها به استانداری‌ها بود.

از جمله موادی که در جلسه رأی گیری به این قانون اضافه شد، اختصاص 150 میلیارد دینار برای اجرای پروژه های مشترک با مصر بود.

حجم بودجه کنونی 197 هزار میلیارد و 828 میلیارد دینار (حدود 152.2 میلیارد دلار) با کسری بودجه 63 هزار میلیارد دیناری (48.3 میلیارد دلار) است. جزئیات بودجه‌های سال‌های 2024 و 2025 هنوز منتشر نشده است.

با تصویب این قانون، «مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان با انتشار بیانیه‌ای نسبت به آنچه «تلاش متهورانه» برای تضعیف اقلیم کردستان خواند هشدار داد و گفت که آنچه در روزهای اخیر در پارلمان فدرال گذشت «وجه واقعی گروه‌های شوونیستی و بی توجهی آنان به قانون و تعهدات سابق» را نشان داد.

بارزانی در بیانیه خود «اقدامات غیر مسئولانه و غیر قانونی با هدف تعمیق مشکلات و نقض حقوق مشروع ملت کرد در روزهای اخیر در مجلس گذشت را مایه تأسف عمیق» خواند.

وی افزود که همه می‌دانند که مذاکراتی در میان بود که به توافقات سازنده میان طرف‌های تشکیل‌دهنده ائتلاف ادارة الدوله (ائتلاف حاکم) انجامید و دولت فدرال و دولت ایالتی به توافق خوب و سازنده‌ای برای حل معضلات رسیدند تا در کشور ثبات برقرار شود و بتوان به مردم خدمت‌رسانی کرد «اما متأسفانه شاهد انکار غیر مسئولانه این توافقات  از سوی برخی احزاب با هدف تضعیف اقلیم کردستان بودیم هرچند این تلاش‌ها ناکام ماند و نادیده گرفته شد».

وی افزود که اکنون با تصویب قانون بودجه امیدواریم که شاهد اجرای آن با حسن نیت باشیم.

از سوی دیگر، «هوشیار زیباری» از سران حزب دموکرات کردستان بودجه سه ساله را بودجه‌ای «فاجعه‌آمیز برای اقتصاد کشور و غیر واقع‌بینانه و با در نظر گرفتن منافع احزاب سیاسی بهره‌برنده از فساد و دارای اجحاف بزرگ در حق اقلیم کردستان» دانست و گفت که این بودجه موجب تورم و سقوط قیمت پول ملی و ناکامی در اداره مالی کشور می‌شود.

منبع
میدل ایست نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا