خبر اولسیاسی

تشکیل 16 کمیته برای انحصار سلاح در دست حکومت در عراق

وزارت کشور عراق از تشکیل 16 کمیته برای پیگیری اقدامات لازم برای انحصار سلاح در دست حکومت خبر داد.

میدل ایست نیوز: 16 کمیته برای بررسی اقدامات انحصار سلاح در دست حکومت در عراق تشکیل شد.

به گزارش الفرات نیوز، وزارت کشور عراق در بیانیه ای اعلام کرد که در راستای اجرای دستورات عبادل عباس ابراهیم، معاون امور پلیس وزارت کشور عراق و با نظارت مستقیم، مازن کامل منصور، مدیر اداره امور نیروهای امنیت داخلی، 16 کمیته برای بررسی آمادگی دفاتر ثبت و تحویل سلاح در عراق بنابر سیاست ملی انحصار سلاح در دست حکومت تشکیل شده است.

این کمیته از نیروهای اداره امور نیروهای امنیتی عراق و فرماندهان پلیس در بغداد و استان ها تشکیل شده است.

سلاح بی ضابطه در عراق یکی از خطرناک ترین مشکلات این کشور است. از سال 2005 تاکنون، دولت های عراق، شعار انحصار سلاح در دست حکومت را سر داده اند اما به نظر نمی رسد گام های موثری برای اجرای آن وجود داشته باشد. ناظران احتمال می دهند که امکان اجرای این طرح توسط دولت عراق با توجه پیامدهای سیاسی مختلف در این خصوص وجود نداشته باشد.

آمار رسمی از شمار سلاح در جامعه عراق وجود ندارد اما ارزیابی ها حاکی از آن است که چیزی حدود 13 الی 15 میلیون سلاح سبک و نیمه سنگین در بین مردم عراق وجود دارد که بارزترین آن کلاشنیکف، پی کی سی و آر پی کی علاوه بر خمپاره و آر پی جی است که اخیرا بسیار در درگیری های قبیله ای در جنوب و مرکز عراق استفاده شده است.

اکثر این سلاح ها در دست گروه های شبه نظامی و گروه های مسلح علاوه بر عشایر است و این در حالی است که پس از حمله امریکا به عراق و در نبود امنیت و ثبات و برای دفاع خود در برابر سارقان و تعرضات احتمالی، بسیاری از مردم سلاح در منازل خود دارند.

از بارزترین مفاد برنامه دولت محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، پایان دادن به پدیده سلاح بی ضابطه در عراق است.

در ماه مارس گذشته، اخیرا کمیته ملی دائمی در وزارت کشور عراق برای ساماندهی سلاح و انحصار آن در دست حکومت تشکیل شده و به فرماندهی های پلیس در استان ها دستور اجرای آن داده شده است.

منبع
الفرات نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا