اقتصادیخبر اولسیاسی

قرارداد 27 میلیارد دلاری عراق و توتال امضا شد

عراق و شرکت نفتی توتال انرژی فرانسه قراردادی به ارزش 27 میلیارد دلار را که حدود دو سال به تاخیر افتاده بود برای اجرای 4 طرح نفت، گاز و انرژی های تجدید پذیر امضا کردند.

میدل ایست نیوز: عراق و شرکت نفتی توتال انرژی فرانسه روز دوشنبه قراردادی به ارزش 27 میلیارد دلار که حدود دو سال به تاخیر افتاده بود را برای اجرای 4 طرح نفت، گاز و انرژی های تجدید پذیر امضا کردند.

به گزارش «اسکای نیوز» به نقل از رویترز این قرارداد در سال 2021 با سرمایه گذاری اولیه 10 میلیارد دلاری در جنوب عراق برای مدت 25 سال به امضا رسید، اما به علت اختلافات درخصوص شروط قرارداد به تاخیر افتاد.

حیان عبدالغنی، وزیر نفت عراق در سخنرانی خود در جریان مراسم امضای این قرارداد گفت: امضای این قرارداد با شرکت توتال فرانسه و شرکای آن مهم است؛ چراکه این تلاش ها در چارچوب پروژه یکپارچه جنوب است که شامل 4 طرح اصلی و بزرگ در حوزه نفت و گاز است.

وی افزود: نخستین این طرح ها، استفاده از آب دریا برای پشتیبانی از مخزن است که از جمله طرح های دارای فایده اقتصادی زیاد است.

عبدالغنی ادامه داد: طرح دیگر عبارت است از سرمایه گذاری در بهره برداری از گاز مشعل با ظرفیت روزانه 600 میلیون فوت مکعب که در دو مرحله انجام می شود.

وی گفت که این طرح در چارچوب طرح ها و برنامه های استراتژیک دولت و وزارت نفت برای استفاده از گاز در تولید برق است.

وزیر نفت عراق افزود: طرح سوم مربوط به توسعه میدان نفتی ارطاوی و افزایش تولید در این میدان به بیش از 210 هزار بشکه در روز است و طرح چهارم در این قرارداد نیز افزوده مهمی به حوزه انرژی های تجدیدپذیر در عراق و عبارت است از سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی با ظرفیت هزار مگاوات که از بزرگترین طرح های انرژی پاک در منطقه به شمار می رود.

عراق پیش از این بر سهم 40 درصدی خود در این طرح اصرار داشت اما در آوریل گذشته از موافقتش با کاهش سهم در این طرح به 30 درصد خبر داد و بدین ترتیب این قرارداد دوباره احیا شد.

بدین ترتیب کنسرسیومی متشکل از توتال انرژی با سهم 45 درصد، شرکت نفت بصره با 30 درصد و شرکت انرژی قطر با 25 درصد تشکیل شده است.

این قرارداد به کنسرسیومی که توتال آن را رهبری می کند اجازه ایجاد 4 طرح نفت، گاز و انرژی های تجدید پذیر را در جنوب عراق و در طول 25 سال می دهد.

شرکت توتال سابقه طولانی فعالیت در عراق را دارد و 22.5 درصد سهام میدان نفتی حلفایه در استان میسان و 18 درصد میدان سرسنگ در اقلیم کردستان عراق را دارد. در این راستا، سومین پروژه توتال افزایش تولید نفت از میدان نفتی ارطاوی است که قرار است تولید آن از 85 هزار بشکه به 210 هزار بشکه در روز برسد.

بهره برداری از گاز به جای آتش زدن آن همچنین به عراق امکان می‌دهد که پروژه 35 ساله پتروشیمی نبراس را که مدت‌ها پیش با شرکت هلندی شل امضا کرده احیا کند و در مدت 5 سال درآمد سالانه 100 میلیارد دلاری برای عراق تأمین کند.

چهارمین پروژه توتال به راه‌اندازی نیروگاه برق با ظرفین هزار مگاوات است.

پیش از این وزیر نفت عراق گفته بود که این قرارداد باعث رسیدگی و رفع همه مشکلات در صنایع نفتی عراق می‌شود و افزود که در پایان سال 2024 آتش زدن گاز استخراج شده با نفت در میدان‌های نفتی جنوبی تا 90 درصد کاهش خواهد یافت.

 

همچنین بخوانید:

عراق آماده مرحله اجرای 4 پروژه بزرگ نفتی و گازی توتال می شود

منبع
اسکای نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا