ایران: از بهبود روابط سوریه با کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم

وزیر خارجه سوریه در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که دمشق مصمم و آماده است روابط خود را در همه بخش ها با ایران توسعه دهد.

میدل ایست نیوز: وزیر خارجه سوریه در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که دمشق مصمم و آماده است روابط خود را در همه بخش ها با ایران توسعه دهد.

به گزارش «ایرنا» فیصل المقداد، وزیر خارجه سوریه که برای انجام سفری رسمی به تهران سفر کرده، بعدازظهر امروز سه شنبه با علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه و آخرین تحولات منطقه با وی گفت و گو کرد.

احمدیان در این دیدار با تسلیت شهادت جمعی از مردم سوریه در عملیات تروریستی در منطقه ی سیده الزینب دمشق به دولت و ملت سوریه، گفت: این اقدام رذیلانه زنگ خطری جدی در خصوص امکان پذیر بودن قدرت یابی مجدد گروه‌های تروریستی مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی در سوریه است.

وی تصریح کرد: دشمنان سوریه که در پیشبرد سیاست خود در جنگ 2011 ناکام ماندند، مجددا تلاش دارند تا با اینگونه اقدامات مذبوحانه ضمن مخدوش نمودن امنیت عمومی سوریه، ثبات سیاسی این کشور را به چالش بکشند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که توطئه علیه سوریه فقط به جنگ تمام عیار تروریستی خلاصه نمی شود و افزود: نظام سلطه انواع فشارهای سیاسی و بین المللی و تحریم‌های شدید اقتصادی علیه سوریه را چاشنی فعالیت های تروریستی گروه‌هایی مثل داعش و النصره کرده است.

وی اظهار داشت: ایستادگی بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) و دولت و ملت سوریه با کمک دوستان آنها در جبهه مقاومت، معادلات طراحی شده در اتاق های فکر غربی-عبری را با شکست کامل مواجه کرده است.

احمدیان ادامه داد: ایران با استقبال از بهبود روابط دیپلماتیک اخیر بین سوریه و کشورهای منطقه، معتقد است این اقدام گام مهمی در مسیر رفع اختلافات بین کشورهای اسلامی است که نه تنها دارای آثار بسیار مثبتی در ایجاد ثبات و امنیت پایدار می باشد، بلکه زمینه کاهش مداخلات سودجویانه و ناامن کننده بیگانگان را فراهم می سازد.

وی خاطرنشان کرد: واشنگتن برای اخلال در روند جدید تنش زدایی در منطقه، تلاش دارد با خلق بحران‌های مصنوعی در سوریه از طریق کارزارهای نظامی و درگیری های کنترل شده، همچنان خود را بازیگر مهم و تاثیرگذار در صحنه کنشگری سوریه نشان داده و به حضور غیرقانونی و نامشروع خود ادامه دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به روابط راهبردی ایران و سوریه در حوزه های سیاسی و امنیتی و سفر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران به سوریه، تسری این روند به سایربخش ها به ویژه حوزه اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و آمادگی کامل تهران را در این زمینه اعلام کرد.

وزیر خارجه سوریه نیز در این ملاقات با تبریک انتصاب احمدیان و تشکر از حمایت های همه جانبه تهران از مردم و دولت سوریه اظهار داشت: با توجه به تصمیمات بسیار خوبی که برای ارتقاء سطح همکارهای دو کشور در سفر آقای رئیسی به سوریه اتخاذ شد، دمشق مصمم و آماده است روابط خود را در همه بخش ها با ایران توسعه دهد.

وی حضور نظامی غیر قانونی امریکا در سوریه را ناقض اصل حاکمیت و تجاوز به تمامیت ارضی این کشور عنوان کرد و افزود: امریکا به دنبال احیای هسته های تروریستی برای جلوگیری از ایجاد ثبات پایدار در سوریه است.

مقداد تداوم اقدامات اسرائیل در منطقه و تجاوز نظامی مکرر به سوریه را مصداق واقعی تروریسم دولتی و اقدامی تحریک آمیز ذکر کرد و اظهار داشت :تروریسم، تجاوز نظامی و تحریم های ظالمانه نمی تواند خللی در اراده ملت سوریه برای مقاومت در برابر زورگویی و زیاده خواهی دشمنان بوجود آورد.

وی با اشاره به ظرفیت های گسترده اقتصادی قابل تبادل میان دو کشور و استقبال مردم سوریه از کالاهای با کیفیت ایرانی خواستار افزایش حضور شرکت های دولتی و خصوصی ایرانی در بازار سوریه شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا