آرایش سیاسی در استان ذی‌قار در آستانه انتخابات شوراهای استانی عراق

تا انتخابات شوراهای استانی عراق در 18 دسامبر فاصله چندان نمانده و استان ذی‌قار از استان‌هایی که همه چشم‌ها به تحولات آن در آستانه انتخابات دوخته شده است.

میدل ایست نیوز: تا انتخابات شوراهای استانی عراق در 18 دسامبر فاصله چندان نمانده و استان ذی‌قار از استان‌هایی که همه چشم‌ها به تحولات آن در آستانه انتخابات دوخته شده است.

به گزارش «العالم الجدید» قاسم زوری، مدیر دفتر کمیساریای عالی مستقل انتخابات در استان ذی‌قار (مرکز آن: ناصریه) تأکید می‌کند که در این استان 337 فرد برای انتخابات شوراهای استانداری نامزد شده‌اند که میان 8 ائتلاف و 4 حزب تقسیم شده‌اند و دو نامزد هم مستقل هستند.

وی گفت که کمیساریای انتخابات کاملا آماده برگزاری انتخاباتی سالم و شفاف در استان ذی‌قار است.

استان ذی‌قار جمعیتی بالغ بر 2 میلیون و 225 هزار تن دارد که شورای استانداری آن را 31 نفر تشکیل می‌دهند. در انتخابات پارلمانی 2021 این استان شاهد هیچ تبلیغات انتخاباتی نبود و احزاب سنتی از هرگونه تبلیغات و برگزاری میتینگ انتخاباتی در این استان خودداری کردند و تنها حزب امتداد به ریاست علاء الرکابی، از چهره‌های شاخص تظاهرات اکتبر در ناصریه، در این استان حضوری پررنگ داشت.

نامزدهای انتخابات مجلس در آن زمان برای تبلیغ برنامه‌های خود در استان ذی‌قار فقط از شبکه‌های اجتماعی و نشست‌های آنلاین استفاده کردند.

در انتخابات کنونی هم احزاب سنتی همچنان چراغ خاموش عمل می‌کنند و هنوز نامزدهای خود در این استان را رسما اعلام نکرده‌اند. فعالان تظاهرات تهدید کرده‌اند که اگر بار دیگر سروکله احزاب سنتی پیدا شود تظاهرات را ازسرخواهند گرفت.

«هشام السومری» از فعالان تظاهرات اکتبر 2019، در این باره می‌گوید: «ما همچنان درباره برگزاری انتخابات شورای استانی و تشکیل این شوراها متقاعد نشده‌ایم به خصوص که قانون این انتخابات بر اساس اصل «سنت لگو» برگزار می‌شود و ضامن موفقیت احزاب سنتی است و چنین انتخاباتی به معنای بازگشت به روز اول است.

وی گفت که هر تلاشی برای بازگشت احزاب سنتی به استان باعث می‌شود که بار دیگر به خیابان‌ها برگردیم.

گفتنی است که یکی از مهم‌ترین مطالبات تظاهرات اکتبر 2019 برچیدن شوراهای استانداری بود که از نظر آنان یک حلقه زاید در نظام اداری کشور و عامل اتلاف اموال عمومی است. عملا هم به خواست معترضان این شوراها برچیده شد هرچند بعدتر دادگاه فدرال عراق الغای شوراهای استانی را غیر قانونی دانست.

یک مقام در فراکسیون بدر در مجلس عراق (عضو چارچوب هماهنگی) تأکید کرد که این ائتلاف با هواداران خود در استان ذی‌قار در ارتباط است و با اتکا به چهره‌های اجتماعی و دارای پایگاه مردمی در انتخابات این استان شرکت خواهد کرد و از کسب آرای لازم اطمینان دارد.

در این راستا، «قاسم الربیعی» تحلیلگر سیاسی عراقی تأکید می‌کند که اکثر فعالان تظاهرات در لیست‌های انتخاباتی حضور دارند و هواداران خود را دارند و در نتیجه بعید است که برگزاری انتخابات در این استان با تظاهرات گسترده همراه شود.

وی می‌افزاید که بعید نیست برخی تنش‌های مقطعی میان هواداران برخی گروه‌ها رخ دهد اما نیروهای امنیتی حضوری پررنگ در استان دارند و با هرگونه اغتشاش با قاطعیت برخورد می‌کنند و برنامه امنیتی مشخصی در این باره تنظیم شده است.

ناصریه همواره از مهم‌ترین مراکز تظاهرات و اعتراض در عراق بوده و دفاتر اکثر احزاب سیاسی سنتی آن توسط معترضان به آتش کشیده شده است.

عماد جمیل، رئیس تیم مطبوعاتی کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق، از تاریخ آغاز کارزار انتخاباتی برای انتخابات شوراهای استانی خبر داد و گفت: تبلیغات انتخاباتی نامزدان و ائتلاف های شرکت کننده در انتخابات شوراهای استانی از 18 اکتبر 2023 آغاز می شود.

انتخابات شوراهای استانی عراق قرار است پس از 10 سال از آخرین دوره آن در تاریخ 18 دسامبر 2023 در 15 استان در سراسر این کشور برگزار شود.

جمیل افزود: رقابت های انتخاباتی 24 ساعت پیش از آغاز روند رای گیری پایان می یابد.

گفتنی  است این انتخابات شامل استان های نینوا، دیالی، صلاح الدین و کرکوک نیز می شود.

از سال 2005 این اولین بار است که انتخابات شوراهای استانی در کرکوک برگزار می شود و اختلافات میان احزاب کرد موجب نگرانی در بسیاری از اهالی اقلیم کردستان عراق از ناتوانی کردها در کسب کرسی های کافی می شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العالم الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا