«حزب دمکرات کردستان ایران» مقر اصلی خود در غرب عراق را تخلیه کرد

یک منبع آگاه در دولت اقلیم کردستان عراق تائید کرد کە حزب دمکرات کردستان ایران پس از سه دهه مقر اصلی خود در کویسنجق معروف به "قلعه دمکرات" را ترک کردە است.

میدل ایست نیوز: یک منبع آگاه در دولت اقلیم کردستان عراق به پایگاه خبری «دویچه وله» گفت کە حزب دمکرات کردستان ایران پس از سه دهه مقر اصلی خود در کویسنجق معروف به “قلعه دمکرات” را ترک کردە است.

تخلیە مقر اصلی حزب دمکرات کردستان ایران در حالی صورت می‌گیرد کە این حزب در روزهای گذشتە از مواضع خود در مناطق کوهستانی “بەربزین”، “سەقەر” و “هەلگورد” در نواحی مرزی اقلیم کردستان عراق با ایران، عقب‌نشینی کردە و نیروهای پیشمرگه خود را در عمق خاک اقلیم مستقر کردە بود.

به جز حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کوملە کردستان ایران و حزب کوملە زحمتکشان کردستان نیز از مواضع خود در نواحی مرزی با ایران عقب کشیدەاند.

هم‌زمان با این تحولات سپاه پاسداران نیرو و تجهیزات زرهی زیادی را در استان‌های غربی هم‌مرز با عراق مستقر کرد.

گروه های شبه‌نظامی کرد در مناطق کردنشین شمال عراق مستقر هستند و ایران آنها را به اقدام علیه امنیت داخلی خود متهم می‌کند.

از مهم‌ترین این گروه‌ها حزب دموکرات کردستان ایران (حدکا) و حزب کومله و حزب پژاک هستند که در مناطق سیدکان، سوران، سید صادق، خلیفان، قندیل، کویسنجق، حلبچه و رانیا در اقلیم کردستان عراق و به شمال استان اربیل و نیز شرق استان سلیمانیه حضور دارند.

ایران در ماه‌های نوامبر و دسامبر سال گذشته این مناطق را هدف بمباران گسترده موشکی و پهپادی قرار داد.

تهران در روزهای اخیر 19 سپتامبر را به عنوان ضرب الاجل تغییرناپذیر اجرای توافق امنیتی دو کشور درباره خلع سلاح این گروه ها و دور کردنشان از مناطق مرزی اعلام کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
DW

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا