ابراز «تأسف» اتحادیه اروپا درباره حمله به فرودگاه عربت سلیمانیه

اتحادیه اروپا تاسف خود در قبال بمباران هوایی فرودگاه عربت در سلیمانیه عراق را ابراز کرد.

میدل ایست نیوز: اتحادیه اروپا تاسف خود در قبال بمباران هوایی فرودگاه زراعی عربت در جنوب شرق استان سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق را ابراز کرد.

به گزارش «شفق نیوز» این اتحادیه روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: اتحادیه اروپا از تلفات جانی ناشی از حمله به فرودگاه عربت ابراز تاسف می کند.

در این بیانیه آمده است: حمایت از یکپارچگی و حاکمیت ارضی عراق، در مقدمه توجهات سیاست خارجی اتحادیه اروپا بوده و هست.

ساعاتی پیش ایالات متحده امریکا نیز حمله به فرودگاه عربت در سلیمانیه را محکوم و بر ضرورت احترام به حاکمیت ارضی عراق تأکید کرد.

سفارت امریکا در بغداد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمله به فرودگاه عربت در استان سلیمانه را محکوم و بار دیگر بر حمایت خود از حاکمیت ارضی و یکپارچگی عراق تأکید می‌کنیم زیرا هردوی آنها برای ثبات و امنیت منطقه ضروری است».

در این بیانیه با خانواده‌های قربانیان این حادثه ابراز هم‌بستگی شده است.

روز سه شنبه (19 سپتامبر) «یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، گفت که در ساعت 17 روز دوشنبه یک پهپاد از مرز ترکیه وارد خاک عراق شده و فرودگاه عربت در استان سلیمانیه اقلیم کردستان عراق را بمباران کرده است.

وی گفت که در این حمله 3 تن از نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان جان باخته و 3 تن زخمی شدند.

رسول تأکید کرد که این حمله نقض حاکمیت و امنیت و سلامت ارضی عراق و تهدید صلح و امنیت منطقه و جهان و نقض قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد است.

وی افزود که تکرار این تعرض‌ها با اصل حسن هم‌جواری سازگار نیست و موجب تضعیف تلاش‌های عراق برای برقراری روابط سیاسی و اقتصادی و امنیتی متوازن با همسایگانش می‌شود.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق تأکید کرد که حق عراق برای پایان دادن به این‌گونه اقدامات محفوظ است.

روز گذشته، واحد مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق از کشته و زخمی شدن 6 نفر از نیروهای خود در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت خبر داد.

در بیانیه این واحد آمده است که در پی حمله پهپادی به فرودگاه عربت، 3 نفر از نیروهای واحد مبارزه با تروریسم کشته و 3 نفر دیگر زخمی شدند.

پیش از این یک آتش سوزی در فرودگاه عربت در سلیمانیه اقلیم کردستان عراق رخ داده بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
شفق نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا