رایزنی مصر و چین درباره تقویت همکاری و امنیت بین المللی

رئیس جمهور مصر با یک هیئت چینی راه های تقویت همکاری های دوجانبه بین دو کشور و مسائل مربوط به حفظ صلح و امنیت بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

میدل ایست نیوز: عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر روز یکشنبه با یک هیئت چینی راه های تقویت همکاری های دوجانبه بین دو کشور و مسائل مربوط به حفظ صلح و امنیت بین المللی را مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش «آناتولی» ریاست این هیئت چینی که به قاهره سفر کرده به عهده لی شی، عضو کمیته دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین است.

به گفته احمد فهمی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر، عبدالوهاب عبدالرزاق، رئیس سنای مصر و لیائو لیچیانگ، سفیر چین در قاهره نیز در این نشست حضور داشتند.

دو طرف در این دیدار بر تمایل دوجانبه خود برای ادامه توسعه همکاری های دوجانبه در سایه مشارکت جامع راهبردی بین دو کشور تاکید کردند.

آنها همچنین تلاش ها برای افزایش همکاری در زمینه هایی از جمله تبادل تجاری، بومی سازی صنعت، انتقال فناوری و انرژی و نیز گردشگری و اقدامات بین المللی اقلیمی را بررسی کردند.

در این دیدار دو طرف به دیدگاه های خود در مورد راه های حفظ صلح و امنیت بین المللی پرداختند.

فهمی گفت که رئیس جمهور مصر بر تمایل کشورش به مشارکت مثبت در مقابله با چالش های کنونی پیش روی جامعه بین المللی و تقویت اقدامات مشترک جمعی بین المللی ، به گونه‌ ی که صلح و ثبات را حفظ کرده و به سمت اصلاح نظام حاکمیت مالی بین المللی سوق دهد، تاکید کرد.

در این دیدار همچنین درباره تحولات اوضاع خاورمیانه صحبت شد و هیئت چینی نقش مصر در بازیابی و تحکیم ثبات و توسعه در منطقه را تحسین کرد.

سخنگوی ریاست جمهوری مصر افزود که لی شی توسعه چشمگیر مصر در سال های اخیر را ستود و به همخوانی چشم انداز توسعه مصر با طرح «کمربند و جاده» چین اشاره کرد.

طرح کمربند و جاده، ابتکاری برای تقویت روابط اقتصادی و تجاری است که پکن تا دسامبر 2022 در چارچوب این طرح اسناد همکاری با 21 کشور عربی از جمله مصر را امضا کرده است.

این طرح مبتنی بر ساخت جاده‌ها، بنادر، راه آهن و مناطق صنعتی در 65 کشور است که 60 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند و حدود یک سوم کل تولید جهانی را تامین می کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا