بشار اسد: بدون دخالت خارجی مشکلات سوریه چند ماهه حل می شود

رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که اگر دخالت خارجی را حذف کنیم، مشکل سوریه نه ظرف چند سال بلکه ظرف چند ماه قابل حل است.

میدل ایست نیوز: بشار اسد، رئیس جمهور سوریه تاکید کرد که اگر دخالت خارجی را حذف کنیم، مشکل سوریه نه ظرف چند سال بلکه ظرف چند ماه قابل حل است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اسد در مصاحبه با تلویزیون مرکزی چین (CCTV) و در پاسخ به سوالی پیرامون ارزیابی اوضاع فعلی سوریه گفت: در حال حاضر اوضاع قطعا نامناسب یا بد است، واضح بگوییم اوضاع بد است و رنج در حال افزایش است.

وی افزود: مردم سوریه که همواره روابطی عادی با کشورهای مختلف جهان داشته اند، می توانند برای مبادلات تجاری، علمی، فرهنگی و هر چیز ضروری تبادل داشته باشند؛ این یک تعامل ضروری برای یک کشور است تا مرفه بماند، تعاملی که به طور فزاینده ای توسط کشورهای غربی دچار اختناق می شود. اما این بدان معنا نیست که نمی توانیم کاری انجام دهیم و این موضوع یکی از سرفصل های سفر من به چین است.

گفتنی است بشار اسد، رئیس جمهور سوریه پنجشنبه 21 سپتامبر طی سفری رسمی و در نخستین سفر خود به چین از دو دهه گذشته وارد پکن شد.

دو کشور پس از نشست سران که در شهر هوانگژو چین برگزار شد، توافقنامه همکاری راهبردی امضا کردند.

رئیس جمهور سوریه در ادامه این مصاحبه و در خصوص حمایت کشورهای دوست گفت: در اینجا حمایت کشورهای دوست، نه لزوما از طریق کمک، حیاتی و ضروری است. اما منظور من این است که درها را باز کنیم تا مردم سوریه که دارای توانایی هستند، بتوانند کشور خود را بسازند.

اسد با بیان اینکه جنگ در سوریه به پایان نرسیده است، گفت: ما در حال حاضر هنوز در دل جنگ هستیم و اکنون منطقه ما با جنگی مواجه است که در آن دو نوع خطر وجود دارد: خطر لیبرالیسم مدرن غربی که از امریکا سرچشمه می گیرد و خطر افراط گرایی.

وی افزود: آنچه اکنون روی آن تمرکز می کنیم این است که بتوانیم ابتدا ارزش ها و تعلقات را حفظ کنیم، زیرا ارزش ها و تعلقات چیزی است که به ما کمک می کند جامعه یا ملت خود را بسازیم.

رئیس جمهور سوریه درخصوص نظرش در مورد بزرگترین مانع بر سر راه حل مسئله سوریه، تاکید کرد که آن مانع، مداخله خارجی است.

وی افزود: اگر این دخالت خارجی را حذف کنیم، مشکل سوریه که پیچیده به نظر می رسد (در صورتی که اینگونه نیست) نه ظرف چند سال بلکه ظرف چند ماه قابل حل است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
سانا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا