افتتاح ستاد ویژه اجرای پروژه «جاده توسعه» در عراق

وزارت حمل و نقل عراق ستاد ثابت مدیریت و اجرای پروژه «جاده توسعه» را افتتاح کرد.

میدل ایست نیوز: وزارت حمل و نقل عراق اعلام کرد که پیشنهادهای منطقه ای و بین المللی زیادی برای مشارکت در پروژه جاده توسعه دریافت کرده است.

یونس خالد جواد، مدیر شرکت عمومی راه آهن عراق وابسته به وزارت حمل و نقل این کشور در مصاحبه با روزنامه «الصباح» گفت که ستاد مدیریت و اجرای پروژه جاده توسعه به منظور انجام عملیات اجرایی در ساختمان شرکت راه آهن افتتاح شد.

وی همچنین به وجود مذاکرات و مکاتباتی میان مدیریت پروژه جاده توسعه و استان های داخلی و وزارتخانه های مربوطه به علت عبور این پروژه از 11 استان اشاره کرد.

این مسئول عراقی توضیح داد: بسیاری از کشورهای منطقه و جهان تمایل بالای خود برای مشارکت در این پروژه را ابراز کرده اند؛ به ویژه که مسیر این پروژه مناسب ترین، کوتاه ترین و کم هزینه ترین راه برای انتقال کالاها بین دو قاره آسیا و اروپا است.

وی افزود که جاده توسعه بندر فاو را قادر به انتقال کالاها چه از کشورهای شورای همکاری و چه از شرق چین و استرالیا به ترکیه و اروپا می کند.

مدیر شرکت عمومی راه آهن عراق خاطرنشان کرد که طراحی های اولیه برای راه آهن جاده توسعه بیش از 50 درصد پیشرفت داشته است.

وی اظهار داشت: دولت عراق مصمم به انجام پروژه جاده توسعه در زمانبندی های معین است چراکه این پروژه یک جهش اقتصادی حقیقی برای کشور است.

پیش از این، یونس خالد، مدیرکل شرکت کل راه آهن عراق، گفت که پروژه راهبردی جاده توسعه، پروژه مکمل بندر بزرگ فاو است و بزرگترین پروژه در سطح عراق به شمار می رود که شامل خط راه آهن دوگانه و جاده ای است که با آخرین فناوری ها احداث می شود.

به گفته خالد این پروژه به طول 1200 کیلومتر از بندر فاو آغاز و به مرز عراق و ترکیه در منطقه فیشخابور ختم می شود.

وی بیان کرد که خط آهن این پروژه از ده استان عراق عبور می کند.

خالد توضیح داد که این خط دوطرفه است و قطارهای آن با انرژی برق کار می کند و با تازه ترین فناوری ها طراحی شده است و همه ابزارهای ایمنی و وسایل ارتباطی نوین در آن وجود دارد.

وی اشاره کرد که این پروژه در سال 2028 به بهره برداری می رسد و گذرگاه مهمی از عراق به بازارهای اروپا خواهد بود.

خالد اظهار داشت که این پروژه در سه مرحله خواهد بود که در مرحله نخست در سال 2028، خط آهن و بزرگراه آماده بهره برداری می شود.

مدیرکل شرکت کل راه آهن عراق تصریح کرد که ظرفیت پیش بینی شده برای این پروژه در مرحله نخست به 3.5 میلیون کانتینر در سال و 22 میلیون کالا علاوه بر خدمت رسانی به حدود 15 میلیون مسافر در سال می رسد.

وی درباره درآمدهای این پروژه گفت که حجم پیش بینی شده برای درآمدها از کالاها حدود 4 میلیارد دلار و از مسافران نزدیک به 850 میلیون دلار در سال است.

خالد توضیح داد که پروژه راه آهن 10.5 میلیارد دلار و پروژه بزرگراه 6.5 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت که در مجموع نزدیک به 17 میلیارد دلار هزینه کل پروژه می شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الصباح

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا