اجتماعیخبر اول

رواج طلاق صوری در عراق برای دریافت کمک‌های دولتی

طلاق صوری با توافق زوجین برای دریافت کمک های دولت عراق به زنان مطلقه که درآمدی ندارند، افزایش یافته است.

میدل ایست نیوز: آمار طلاق در دادگاه های عراق طی نیمه نخست سال جاری افزایش یافت و به 19 هزار مورد رسید به گونه ای که در هر یک ساعت، یک مورد طلاق ثبت شد.

به گزارش العربی الجدید، این آمار اعلام شده از سوی شورای عالی قضایی عراق اما واقعی نیست چرا که طلاق صوری با توافق زوجین برای دریافت کمک های دولت عراق به زنان مطلقه که درآمدی ندارند، افزایش یافته است.

طلاق صوری، پایان رسمی روابط میان زوجین در برابر دادگاه است اما زوجین براساس عقد نکاح معروف به «عقد السید» یعنی عقدی شرعی که توسط یک روحانی جاری می شود، با یکدیگر زندگی می کنند.

این اقدام با توافق زوجین برای دور زدن قانون با هدف دریافت کمک ماهانه وزارت کار و رفاه اجتماعی به زنان مطلقه، بیوه و بیکاران صورت می گیرد.

ساره نام مستعار یکی از زنانی است که در عراق طلاق صوری گرفته است، او مدارک خود را به سازمان تامین اجتماعی ارائه کرده و گفته است که پس از بیکار شدن همسرش ناچار شده طلاق صوری بگیرند تا حقوق ماهانه دریافت کنند چرا که حقوق زن مطلقه از مرد بیکار بیشتر است، اما پس از چند ماه وزارت کار و رفاه اجتماعی، حقیقت را کشف و حقوق او را قطع کرده است و او می بایست حقوق گرفته را بازگرداند.

او اشاره کرد که زنان دیگری نیز این اقدام را انجام داده اند و محل سکونت خود را نیز تغییر داده تا بازرسان و کارمندان وزارت کار و رفاه اجتماعی متوجه طلاق صوری نشوند.

در همین رابطه، احمد الموسوی، مسئول اداره تامین اجتماعی گفت که وزارت ماهانه حقوقی را به گروه های مستحق از جمله زنان مطلقه و بیوه براساس اطلاعاتی که ماهانه از صحت آن مطمئن می شود، پرداخت می کند.

وی افزود که 109 هزار و 567 زن مطلقه و 244 هزار و 689 زن بیوه نیز مشمول دریافت کمک هستند.

الموسوی بیان کرد که ده ها طلاق صوری شکل می گیرد و این اقدام جنایت است و پژوهشگر اجتماعی باید از صحت طلاق اطمینان یابد و از مسئول منطقه و همسایگان پرس وجو کند.

الموسوی توضیح داد که وزارت کار و رفاه اجتماعی حق قطع حقوق ماهیانه و بازگرداندن حقوقی که به صورت غیرقانونی دریافت شده را دارد.

محمد جمعه، حقوقدان عراقی نیز توضیح داد که مجازات این جرم یعنی جعل سند، حبس است که تا 15 سال می رسد.

منبع
العربی الجدید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا