سیاسی

المندلاوی در دیدار احمدیان: حفظ امنیت منطقه به مداخلات خارجی نیاز ندارد

نائب رئیس اول پارلمان عراق در دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت که نیازی به مداخلات خارجی برای حفظ امنیت منطقه نیست.

میدل ایست نیوز: محسن المندلاوی، نایب رئیس اول پارلمان عراق که به تهران سفر کرده است، عصر امروز با علی‌اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، المندلاوی در این دیدار گفت که ملت ها و کشورهای منطقه، مسئول حفظ امنیت منطقه هستند و نیازی به مداخلات خارجی در امور منطقه نیست.

به گزارش نورنیوز، دو طرف درباره مسائل دو جانبه، آخرین تحولات منطقه و اوضاع غزه با او گفتگو کرد.

در این دیدار دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اشاره به عمق روابط دو کشور بر ضرورت گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی تهران – بغداد و رفع موانع موجود تاکید کرد.

احمدیان، با اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همه جانبه روابط و تامین نیازهای عراق به ویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته گفت: در گسترش روابط با همسایگان هیچ محدودیتی قائل نیستیم.

احمدیان با تجلیل از مواضع صریح و ثابت عراق در محکومیت اسرائیل و مقابله با جنایات این رژیم به ویژه قانون جرم انگاری عادی سازی روابط با اسرائیل و همچنین مصوبه مجلس عراق در اخراج نظامیان آمریکایی ابراز امیدواری کرد: خواست ملت عراق در کوتاه کردن دست بیگانگان از منابع مالی و اقتصادی عراق هر چه زودتر محقق شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با تشکر از تلاش های دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در مبارزه با تروریسم تصریح کرد: تبدیل توافق امنیتی میان ایران و عراق به قانون در پارلمان با توجه به ممنوعیت حمله به خاک کشورهای همسایه در قانون اساسی عراق، می تواند گام بسیار مهم و موثری در برقراری ثبات و امنیت پایدار در مرزهای دو کشور باشد.

احمدیان با تاکید بر تاثیر همکاری مجالس قانون گذاری ایران و عراق و سایر کشورهای اسلامی بر گسترش اقدامات و کمپین های پارلمانی علیه اسرائیل افزود: قطع ارتباط با این رژیم و تحریم همه جانبه و مجازات جنایتکاران جنگی صهیونیستی باید از سوی مجالس کشورهای اسلامی پیگیری شود.

در این دیدار المندلاوی با اشاره به روابط گرم و دیرینه دو کشور تصریح کرد؛ مجلس و دولت عراق ضمن آمادگی کامل برای گسترش بیش از پیش روابط با جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهند کرد موانع تجاری، مالی و اقتصادی میان دو کشور بر طرف شود.

المندلاوی گفت: ظرفیت های عراق و پارلمان این کشور با توجه به ریاست دوره ای مجلس عراق بر اتحادیه مجالس کشورهای عربی فرصت مغتنمی برای حمایت از آرمان ملت فلسطین است.

نایب رئیس اول مجلس نمایندگان عراق، قانون اخراج امریکایی ها را خواسته بر حق ملت عراق ذکر کرد و افزود: با قدرت اجرای کامل این قانون را پیگیری خواهیم کرد.

المندلاوی، با اشاره به پیروزی کشور سوریه بر تروریست های داعشی و بازگشت این کشور به اتحادیه عرب، هم‌گرایی و همکاری کشورهای منطقه در مقابله با تروریسم به ویژه رژیم تروریستی و تروریست پرور صهیونیستی را خواستار شد.

منبع
خبرگزاری رسمی عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا