سیاسی

واکنش ایران به بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به برخی بندهای بیانیه پایانی چهل و چهارمین نشست سران شورای همکاری در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران ابراز تأسف کرد.

میدل ایست نیوز: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به برخی بندهای بیانیه پایانی چهل و چهارمین نشست سران شورای همکاری در ارتباط با جمهوری اسلامی ایران ابراز تأسف کرد و آنها را غیرقابل قبول و مردود دانست.

براساس بیانیه وزارت خارجه ایران، کنعانی تأکید کرد که در راستای مواضع ثابت و اصولی ایران، جزایر سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را بخش لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران می داند و افزود که جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی در خصوص این جزایر را دخالت در قلمرو داخلی، حاکمیت و تمامیت ارضی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.

کنعانی افزود؛ توانمندی های موشکی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب دکترین نظامی شفاف و مبتنی بر بازدارندگی و حفظ امنیت ملی است و آنچه خطر واقعی برای امنیت منطقه است، حضور نظامی بازیگران فرامنطقه‌ای و نیز رژیم‌ صهیونیستی به عنوان منبع اصلی ناامنی و تهدید کشورهای اسلامی و ثبات و امنیت منطقه‌ای است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران بر نقش امنیت ساز جمهوری اسلامی ایران در “مبارزه واقعی با تروریسم” و همچنین تقویت و تحکیم امنیت دریانوردی تاکید کرد.

کنعانی افزود، جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین و تعهدات بین‌المللی خود در چارچوب حق و تکلیف پایبند بوده و به همکاری های سازنده خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبتنی بر موافقتنامه جامع پادمان ادامه می دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران، براساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی، همواره بر همکاری دوستانه و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تاکید کرده است. بدون تردید، رفتارهای مبتنی بر توجه به منافع و مصالح مشترک، می‌تواند زمینه های مناسب همکاری‌های منطقه‌ای را فراهم کند.

کنعانی با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت مناسبات با همسایگان در چارچوب حسن همجواری، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، بر اراده کشورمان برای نیل به منطقه‌ای باثبات، امن و شکوفا در چارچوب همکاری با همسایگان و نفی مداخلات خارجی تاکید کرد.

سران شورای همکاری در نشست روز گذشته خود ضمن تاکید بر عدم دخالت در امور داخلی کشورها، بر لزوم مشارکت همه کشورهای شورای همکاری در همه مذاکرات و نشست های منطقه ای و بین المللی مرتبط با ایران تاکید کردند.

در این بیانیه از برنامه هسته ای و موشکی ایران ابراز نگرانی شده است.

منبع
وزارت خارجه ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا