سیاسی

کمسیون مشترک ایران و عراق برای همکاری‌های اربعین تشکیل می‌شود

معاون وزیر کشور ایران و وزیر کشور عراق توافق کردند کمسیون مشترکی برای انجام توافقات و تفاهمات برای همکاری‌های اربعین تشکیل شود.

میدل ایست نیوز: مجید میراحمدی، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور ایران و رئیس ستاد مرکزی اربعین این کشور امروز با عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق به منظور تشکیل قرارگاه مشترک اربعین ملاقات و مذاکره کرد.

به گزارش فارس، هدف از این دیدار بررسی و آسیب شناسی مراسم اربعین امسال و بررسی راهکارهای بهبود و رفع ضعف‌ها و اشکالات موجود به منظور بهبود شرایط زائرین در اربعین سال آینده بود.

در این مذاکرات، دو طرف بر افزایش تعداد زائرین و رفع چالش‌های موجود از جمله همکاری به منظور کنترل جاده‌ها و کاهش تصادفات، ایجاد شهرک‌های زیارتی کنترل و مدیریت بهتر اتباع غیر ایرانی و تشکیل جلسه سه‌جانبه ایران، عراق و پاکستان گفت‌وگو شد.

گفت‌وگو و رایزنی پیرامون چگونگی معابر و بازارچه‌های مرزی مشترک، حمل و نقل و ورود خودروهای شخصی ایران به عراق، فعالیت ترانزیت تجاری در ایام اربعین و ادامه تسهیل عبور زائرین با توسعه تبادل همزمان اطلاعات گذرنامه زائرین در همه مرزها انجام و مقرر شد تا کمسیون مشترکی برای انجام توافقات و تفاهمات تشکیل شود.

در این دیدار، ضمن بازدید از مقر مرزبانی و اتاق فرماندهی و کنترل مرزی عراق با حضور روسا و فرماندهان پلیس عراق مبارزه با جرائم مواد مخدر کنترل مرزها گفت‌وگو و طرف عراقی گزارشی از پیشرفت‌ها و اقدامات خود از انسداد مرزهای مشترک ارائه کرد.

در ادامه مذاکره با وزیر کشور عراق برای اجرای کامل توافقنامه امنیتی و خلع سلاح و دورشدن عناصر ضدانقلاب از جدار مرزها تاکید شد.

دیدار و گفت‌وگو با قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق و مسئولین امور مرزها جزو برنامه‌های بعدی میراحمدی معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور ایران در سفر خود به عراق خواهد بود.

منبع
فارس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا