سیاسی

بررسی آخرین تحولات قفقاز جنوبی در گفت وگوی امیر عبداللهیان با همتایان روس و آذربایجانی

وزیر خارجه ایران طی مکالمه تلفنی جداگانه ای با وزرای خارجه روسیه و آذربایجان به بررسی آخرین تحولات قفقاز جنوبی پرداخت.

میدل ایست نیوز: در گفت و‌گوی تلفنی حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه ایران با سرگی لاوروف وزیر خارجه فدراسیون روسیه، تحولات مربوط به قفقاز جنوبی، آخرین وضعیت همکاری ها و روابط دو جانبه و برخی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد رایزنی و تبادل نظر قرار گرفت.

براساس بیانیه وزارت خارجه ایران، اميرعبداللهيان با اشاره به تحولات جاری در قفقاز، از روند مذاکرات میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای وصول به یک توافق صلح پایدار استقبال و بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از تثبیت صلح و ثبات در منطقه تاکید نمود.

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز با تبریک به جمهوری اسلامی ایران برای امضای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، آن را گام بسیار مهمی در توسعه روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با روسیه و کشورهای عضو این اتحادیه خواند.

سرگی لاوروف بار دیگر تصریح کرد: روسیه صمیمانه و صادقانه و بدون قید و شرط به تمامیت ارضی ایران احترام می گذارد و این موضع غیر قابل تغییر مسکو است.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین با اشاره به همکاری دو کشور در احداث راه آهن رشت-آستارا و با توجه به انجام تمام تشریفات داخلی اجرای این توافق از سوی مسکو، بر عزم کشورش برای تسریع در اجرای این طرح توسعه همکاری ها میان دو کشور تاکید نمود.

طرفین در پایان این گفتگو بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی یکدیگر تاکید نمودند.

گفت وگو با همتای آذربایجانی

در گفتگوی تلفنی امیرعبداللهیان و جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان، آخرین تحولات قفقاز جنوبی و مناسبات دو جانبه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبداللهیان با استقبال از پیشرفت مذکرات صلح آذربایجان و ارمنستان و با اشاره به سفر قریب الوقوع خود به ارمنستان، بار دیگر بر ادامه تلاش‌های سازنده جمهوری اسلامی ایران برای حصول صلح پایدار میان باکو و ایروان تاکید کرد.

جیحون بایراموف، وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز ضمن تقدیر از مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات میان آذربایجان و ارمنستان را مثبت ارزیابی کرد و ابراز امیدواری نمود قرارداد نهایی صلح میان دو کشور در آینده نزدیک به امضا برسد.

طرفین در این گفتگوی تلفنی از افتتاح اولیه پل مرزی آستاراچای در آخرین روزهای سال جاری میلادی استقبال نموده و اهمیت احداث این پل در توسعه روابط تجاری میان دو کشور را خاطر نشان ساختند.

منبع
وزارت خارجه ایرانوزارت خارجه ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا