اقتصادیسیاسی

کمیسیون نفت و گاز مجلس عراق:
تعلل اربیل در عمل به تعهداتش عامل تأخیر در تصویب قانون نفت و گاز است

کمیسیون نفت، گاز و منابع طبیعی پارلمان عراق علت تاخیر در تصویب قانون نفت و گاز را تعلل اقلیم کردستان در اجرای تعهداتش در قبال دولت فدرال عراق دانست.

میدل ایست نیوز: علی مشکور، عضو کمیسیون نفت، گاز و منابع طبیعی پارلمان، عراق علت تاخیر در تصویب قانون نفت و گاز را تعلل اقلیم کردستان در اجرای تعهداتش در قبال دولت فدرال عراق دانست.

به گزارش «الصباح» علی المشکور از اعضای این کمیته اعلام کرد که علاوه بر تعلل اخیر اتحادیه اقلیم کردستان نسبت به اجرای تعهداتش در قبال دولت فدرال، وجود نقاط اختلاف بین دو طرف، تصویب قانون نفت و گاز را تا به امروز به تاخیر انداخته است.

در ماه اوت گذشته، نخست وزیر عراق با برگزاری جلسه ای با حضور مقامات بلندپایه برای بررسی پیش‌نویس قانون فدرال نفت و گاز، دستور تشکیل کمیته وزارتی برای تکمیل مذاکرات درباره این قانون را صادر کرد.

این جلسه با حضور برخی از رهبران جناح های سیاسی، وزرای امور خارجه، نفت و صنعت، مشاور وزیر منابع طبیعی در دولت اقلیم کردستان عراق و نیز برخی از مشاوران و کارشناسان فنی و حقوقی برگزار شد.

در این نشست آخرین پیش نویس های لایحه قانونی، جزئیات و مفاد آن و اقداماتی که کمیته های فنی و حقوقی بر روی آن کار کرده اند بررسی شد.

نخست وزیر عراق در این نشست تاکید کرد: لایحه قانون نفت و گاز یکی از قوانین اساسی و مهم و عامل قوت و وحدت عراق است و در زمانی که کشور شدیدا نیازمند قانونگذاری و بهره برداری از این ثروت طبیعی در تمامی زمینه هاست، سال هاست که معلق مانده است.

قانون نفت و گاز فدرال قانونی برای تنظیم نحوه توزیع درآمدهای نفت و گاز در استان های عراق است که سال ها در تصویب آن تعلل شده است. تصویب نهایی این قانون بخشی از تعهدات نیروهای سیاسی عراق پیش از تشکیل دولت محمد شیاع السودانی است.

منبع
الصباح

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا