خبر اولسیاسی

در مراسم یادبود فرماندهان پیروزی بر تروریسم بیان شد؛
تاکید السودانی بر پایان دادن به حضور «ائتلاف بین‌المللی» در عراق

نخست وزیر عراق بر موضع ثابت و اصولی خود در پایان دادن به حضور ائتلاف بین‌المللی در کشورش تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: محمد شیاع السودانی، نخست وزیر روز جمعه در مراسم یادبودی که توسط الحشد الشعبی در چهارمین سالگرد شهادت فرماندهان پیروزی بر تروریسم (شهید ابومهدی المهندس و شهید قاسم سلیمانی) و همرزمانشان برگزار شد، شرکت کرد.

طبق ییانیه دفتر نخست وزیری عراق، السودانی در سخنان خود در این مراسم اظهار داشت: حمله ای که به شهادت جمال جعفر آل ابراهیم (ابومهدی المهندس) جانشین فرمانده الحشد الشعبی، و سردار حاج قاسم سلیمانی، میهمان عراق انجامید، ضربه ای به تمام آداب و قوانینی بود که بر روابط میان عراق و ایالات متحده حاکم است، و نیز جنایتی فجیع و غیرقابل توجیه بود.

وی تصریح کرد که دولت عراق در حال تعیین تاریخ شروع کار کمیته دوجانبه است تا مقدمات پایان دائمی حضور نیروهای ائتلاف بین المللی در عراق فراهم شود و از هر چیزی که موجب حاکمیت ملی بر زمین و آسمان عراق می شود، چشم پوشی نخواهد شد.

نخست وزیر عراق افزود: عراق یک توافقنامه مشارکت استراتژیک و روابط دیپلماتیک با امریکا دارد و بدين ترتيب، اصول اصلی روابط بين الملل و آنچه در منشور ملل متحد درباره برابری حاكميت دولت ها و منع توسل به زور در روابط بين الملل تصريح شده بود، نقض شد.

وی همچنین گفت: نیروهای الحشد الشعبی به طور رسمی وابسته به دولت، تابع آن و جزء لاینفک نیروهای مسلح ما هستند.

السودانی ادامه داد: ما بارها تاکید کرده‌ایم که در صورت تخلف یا تخطی از سوی هر یک از طرف‌های عراقی یا نقض قوانین عراق، دولت عراق تنها نهادی است که حق دارد این تخلفات را پیگیری کند.

وی بیان داشت: دولت مرجعی است که قانون را اعمال می کند و همه باید در چارچوب آن عمل کنند و هیچ کس نمی تواند حاکمیت عراق را نقض کند.

نخست وزیر عراق عنوان کرد: ما حملاتی که نیروهای امنیتی ما را هدف قرار می دهد و فراتر از اختیارات ائتلاف بین المللی است را محکوم می کنیم.

وی افزود: بر موضع ثابت و اصولی خود را در پایان دادن به حضور ائتلاف بین المللی پس از پایان بهانه ها برای این حضور تاکید داریم.

السودانی اظهار داشت: از طریق کمیته دوجانبه ای که برای تعیین مقدمات پایان این حضور تشکیل شد، در حال تعیین تاریخ آغاز گفت و گو هستیم؛ این تعهدی است که دولت از آن عقب نشینی نخواهد کرد و از هر آنچه که موجب حاکمیت ملی بر زمین، آسمان و آب عراق است، چشم پوشی نخواهد شد.

منبع
نخست وزیری عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا