خبر اولسیاسی

منابع امریکایی:
حماس و رژیم صهیونیستی به توافق مبادله اسیران نزدیک شده‌اند

مقام‌های امریکا، قطر، مصر و رژیم صهیونیستی برای بحث درباره پیش‌نویس تهیه شده در مورد وقفه دو ماهه در جنگ غزه در ازای آزادی 100 اسیر، در پاریس گرد هم می‌آیند.

میدل ایست نیوز: خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده‌اند مقام‌های امریکا، قطر، مصر و رژیم صهیونیستی برای بحث درباره پیش‌نویس تهیه شده در مورد وقفه دو ماهه در جنگ غزه در ازای آزادی 100 اسیر، در پاریس گرد هم می‌آیند.

به نوشته آسوشیتدپرس، در نشست پاریس که امروز یکشنبه (28 ژانویه) برگزار می‌شود ویلیام برنز، رئیس سازمان سی‌آی‌ای، محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، نخست وزیر قطر، عباس کامل، رئیس اطلاعات مصر، و دیوید بارنئا، رئیس موساد، شرکت دارند.

نیویورک تایمز گزارش داده که کشورهای میانجی، شامل امریکا، مصر و قطر، با ادغام پیشنهادات رژیم صهیونیستی و حماس در ۱۰ روز گذشته، پیش‌نویس یک توافق آزمایشی را تدوین کرده‌اند.

مقام‌های امریکایی که خواسته‌اند نامشان فاش نشود به نیویورک تایمز گفته‌اند هنوز اختلافات مهمی وجود دارد اما آنها به در دسترس بودن توافق نهایی «محتاطانه خوشبین هستند».

این گزارش یک روز پس از گفت‌وگوهای تلفنی جو بایدن، رئیس جمهور امریکا، با رهبران مصر و قطر منتشر شده است.

در ماه نوامبر در جریان وقفه هفت روزه در این جنگ، حماس بیش از ۱۰۰ اسیر را آزاد کرد و رژیم صهیونیستی به بازداشت حدود ۲۴۰ زندانی فلسطینی پایان داد.

رسانه‌های عبری شمار اسیران باقیمانده را حدود ۱۳۶ نفر گزارش کرده و گفته‌اند دست‌کم ۲۲ تن از آنها احتمالا زنده نیستند.

نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های امریکایی دستیابی به توافق جدید ظرف دو هفته آینده را محتمل دانسته است.

بر اساس این توافق، در مرحله اول وقفه‌ای به مدت ۳۰ روز در جنگ برقرار می‌شود و حماس برخی از اسیران، شامل زنان، سالخوردگان و زخمی‌ها، را آزاد می‌کند.

به نوشته نیویورک تایمز، در طول این وقفه دو طرف به بررسی جزییات مرحله دوم،‌ شامل آزادی بقیه اسیران از جمله مردها و سربازان در ازای ۳۰ روز وقفه دیگر، خواهند پرداخت.

بنابر این گزارش، تعداد فلسطینی‌هایی که بر اساس این توافق قرار است از زندان‌های رژیم صهیونیستی آزاد شوند هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

این توافق همچنین امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه را فراهم می‌کند.

مقام‌های امریکایی به نیویورک تایمز یادآور شده‌اند با اینکه این توافق «آتش‌بس دائمی» که خواسته حماس برای آزادی اسیران بود نیست، اما اگر رژیم صهیونیستی جنگ را برای دو ماه متوقف کند، احتمالا پس از این وقفه جنگ را به همان شیوه قبل دنبال نخواهد کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، دستیابی به توافقی برای وقفه دو ماهه در جنگ غزه برای رئیس جمهور امریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی مطلوب است.

همزمان پایگاه «المونیتور» خبر داد که نخست وزیر قطر پس از پاریس به امریکا خواهد رفت و با مقامات ارشد دولت و کنگره امریکا دیدار خواهد کرد.

منبع
الجزیره

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا