خبر اولسیاسی

نشریه اینفلوبز در گزارشی اعلام کرد
طرح 25 مورد شکایت علیه خاندان بارزانی در دادگاهی در امریکا

نشریه اینفلوبز با انتشار گزارشی از طرح 25 مورد شکایت علیه خاندان بارزانی از جمله مسعود و مسرور بارزانی نزد دادگاه منطقه کلمبیای امریکا خبر داد.

میدل ایست نیوز: 25 مورد شکایت تحت عنوان «کوتاهی های اقلیم کردستان » از مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان نزد دادگاه کلمبیای امریکا مطرح شده است. حال پرسش این است که چرا نخست وزیر اقلیم کردستان عراق باید در برابر قوه قضائیه امریکا حضور یابد؟

نشریه اینفوبلز در بخش گزارشهای خود نوشت که اتهاماتی مانند : قتل، نسل کشی، گروگان گیری، آدم ربایی، شکنجه، همکاری با سازمان های تروریستی، جنایات مالی، خشونتهای کورکورانه و بی رویه، آتش زدن تعمدی اموال عمومی ، اتهامات مربوط به گروهی از جنایتکاران یا تروریست ها نیست، بلکه اتهاماتی است که مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان با آن مواجه است و به طور رسمی توسط صندوق قربانیان کردستان علیه وی  مستند شده و این صندوق در واقع با شکایت از بارزانی، او را نزد دستگاه قضایی امریکا تحت تعقیب قرار داده است به گونه ای که رئیس اقلیم موظف است ظرف بیست و یک روز از تاریخ احضار در این دادگاه حضور یابد.

حال این پرسشها مطرح می شوند که  جزئیات این دادخواست چیست؟ چگونه دادگاه منطقه ای کلمبیای امریکا هفته گذشته بارزانی را احضار کرد و به جز مسرور بارزانی چه کسان دیگری از  خاندان حاکم بارزانی با چنین اتهاماتی مواجه هستند؟

احضار مسرور بارزانی

اصل شکایت از بارزانی چیست و چه کسی و چرا این شکایت را مطرح کرده است؟

ماجرا از این قرار است که در تاریخ سی ام ژانویه 2024، صندوق قربانیان اقلیم کردستان که یک سازمان غیرانتفاعی در امریکا به شمار می آید، علیه گروهی از مقامات خانواده بارزانی به ویژه مسعود بارزانی، مسرور بارزانی و ویسی بارزانی شکایت هایی را مطرح کرد.

این در حالی است که اتهامات متوجه مسرور بارزانی و همراهان او به شرح ذیل فهرست شده است :

قتل یک کارمند دولت امریکا، ترور روزنامه نگاران و خبرنگارانی نظیر«سردشت عثمان»، «ودات حسین» و«کاوا کرمیانی» و بستن دهان خبرنگاران و مخالفان سیاسی و هر کسی که تهدیدی علیه منافع سیاسی، اقتصادی یا تجاری متهمان به شمار رود . همچنین کتمان کردن و  تسهیل و گسترش اعمال و اقدامات  مجرمانه توسط متهمان با هدف تلاش برای به دست آوردن اموال غیر قانونی و نامشروع و اذیت و آزار شاکیان، از دیگر اتهامات بارزانی و اطرافیان او عنوان شده است.

25 مورد اتهام وارده به خاندان بارزانی

در همین ارتباط «ماکی راوند» از چهره های کرد مخالف تبعیدی در آلمان که نزد صندوق قربانیان کردستان از بارزانی شکایت کرده، در خصوص جزئیات پرونده ، اصل شکایت و بندهای مرتبط با آن تصریح کرد: برای من خلاصه کردن شکایت خیلی سخت است زیرا این شکایت شامل: 25 مورد و در قالب 327 صفحه است و وکلای پرونده به من توصیه کردند تا زمانی که دادگاه حکم خود را صادر نکند، اطلاعات بیشتری در مورد پرونده ارائه نکنم. بر اساس سیستم دستگاه قضایی امریکا، فقط وکلا می توانند در جلسه نخست دادگاه شرکت کنند و پس از آن وکلا و قاضی می توانند از برخی متهمان بخواهند در جلسات دیگر در دادگاه حضور یابند و پیش بینی من این است که  جلسات دادگاه بیش از یک سال و نیم به طول انجامد.

راوند افزود: هیچ متهمی نمی تواند از حضور در جلسات شانه خالی کند یا طفره رود، زیرا برخی از متهمان دارای تابعیت امریکایی بوده و برخی دیگر دارای گرین کارت امریکایی هستند.

حال سوال دیگری که در این خصوص مطرح می شود آن است که در صورت عدم حضور مسرور بارزانی نزد دستگاه قضایی امریکا چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

 شکایت قضایی قبلی

شکایتی که توسط صندوق قربانیان کردستان علیه مسرور بارزانی و اطرافیان تنظیم شده است، نخستین شکایت نیست چرا که در سال 2022، «شنیار انور حسن» یکی از شهروندان کرد دارای تابعیت امریکایی علیه مسرور بارزانی در دادگاه منطقه ای ویرجینیای امریکا به اتهام ضرب و شتم و افترا و بدنام کردن ، شکایت کرد  اما دادگاه تاکنون هیچ حکمی در این خصوص صادر نکرده است.

اتهام قتل سر دشت عثمان  از روزنامه نگاران 

در 4 مه 2010، سردشت عثمان، روزنامه‌نگار مستقل کرد و دانشجوی  23 ساله در شهر اربیل ربوده شد و به قتل رسید و  جسد او در روز دوم در شهر موصل پیدا شد. در همین زمینه سه سازمان اصلی مرتبط با موضوع آزادی مطبوعات شامل:گزارشگران بدون مرز، کمیته حفاظت از خبرنگاران و سازمان مطبوعات آزاد بدون مرز،  تحقیقات مشترکی در تاریخ 3 مه 2022 با عنوان قتل «سردشت عثمان – افشای  ماجرا و روایت رسمی» انجام دادند و در این  تحقیقات عنوان کردند که احتمالاً مقامات ارشد کرد مسئول قتل فجیع این روزنامه نگار بوده اند.

 مسرور بارزانی و تهدید فعالان…  شکایت قبلی تحت عنوان افترا و تهمت

در اواسط سال گذشته، مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان، با حکمی قضایی مواجه شد که در صورت عدم حضور در دستگاه قضایی امریکا، به زندان محکوم خواهد شد . علت این حکم قضایی شکایت شنیار انور حسن از فعالان مدنی کرد که دارای تابعیت امریکایی است؛  علیه بارزانی به اتهام افترا و تهمت به این فعال کرد عراقی بود.

در همین حال منابع خبری تاکید کردند بارزانی با دو اتهام تهدید فعال کرد مقیم امریکا و همچنین افترا زدن به او مواجه بوده است در حالی که طبق قوانین امریکا چنین چیزی اکیدا ممنوع است. بر این اساس بارزانی متهم است از طریق دفتر رسانه ای خود ، این روزنامه نگار کرد را به داشتن رابطه با خبرنگار امریکایی متهم کرده است که درباره فساد بارزانی صحبت کرده  و مطلب نگاشته بود.

سرکوب آزادی ها و خبرنگاران در مناطق کردنشین 

سازمان عفو بین الملل در سال 2021 اعلام کرد، مقامات اقلیم کردستان عراق به شکلی بی امان و بلادرنگ، خبرنگاران و فعالان معترض را که از حق آزادی بیان خود استفاده می کنند، از طریق بازداشت های خودسرانه و  ربودن و ناپدید کردن اجباری آنها به شدت سرکوب کرده اند. این سرکوبها نخست، در مارس 2020 آغاز شد و آنگاه پس از اعتراضات گسترده در اوت 2020 گسترش یافت. این در حالی بود که معترضان خواستار پایان دادن به فساد و بهبود خدمات عمومی بودند.

این سازمان  در ادامه اعلام کرد ما با تهدید علیه کسانی روبرو هستیم که آزادانه نظرات خود را در خارج از کشور بیان می کنند در حالی که چنین ارعاب و تهدیداتی نباید دوباره تکرار شوند و باید همه خبرنگاران بازداشت شده آزاد شوند.

 

منبع
اینفوبلز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا