اقتصادیخبر اولسیاسی

تأثیر حملات هوایی امریکا بر تجارت عراق با سوریه و اردن

حملات هوایی اخیر امریکا به مقرهای گروه های مسلح در مناطق غرب عراق و شرق سوریه، مبادلات تجاری بغداد با دمشق و امان را به شدت تحت الشعاع قرار داده است.

میدل ایست نیوز: یکی از اعضای اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق از کاهش 80 درصدی مبادلات تجاری و تحرکات حمل و نقل پس از حملات هوایی اخیر امریکا در مرزهای عراق خبر داد و از دولت بغداد درخواست کرد مشکلات مکرر امنیتی را حل و فصل و مرزها را کنترل کند.

به گزارش العربی الجدید، صبیح الهاشمی عضو اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق در این زمینه اعلام کرد حملات هوایی به مناطق غربی عراق و شرق سوریه افزون بر تاثیر آشکار منفی بر اوضاع اقتصادی عراق، پویایی تجارت زمینی بین عراق با کشورهای سوریه و اردن را تحت الشعاع قرار داده است.

الهاشمی تصریح کرد کاهش مبادلات تجاری زمینی پس از حملات اخیر یک تهدید خطرناک برای اقتصاد عراق و همچنین مسیرهای گردشگری زمینی بین عراق و سوریه محسوب می شود.

وی افزود: ترافیک حمل و نقل کالا به شدت تحت تاثیر این حملات قرار گرفت و نگرانی از خطرات امنیتی بعدی، منجر به نوعی سردرگمی و ابهام در اوضاع عمومی عراق شده است چرا که به سبب حضور گروه های مسلح، این مناطق  در هر زمانی ممکن است هدف حملات امریکا قرار گیرند.

در همین ارتباط یکی از مقامات محلی استان الانبار نیز که خواست نامش فاش نشود، اعلام کرد وضعیت اقتصادی در مناطق غربی الانبار به ویژه مناطق القائم و الرمانه در مجاورت مرز سوریه و عراق به شدت تحت تاثیر این حملات قرار گرفته است به طوری که به دلیل ترس غیر نظامیان از بمباران های مکرر، بسیاری از مغازه ها بسته شده و فعالیت بازار تحت تأثیر قرار گرفته است و قیمت کالاهای مصرفی و مواد غذایی در این مناطق به شدت افزایش پیدا کرده است.

از سوی دیگر کریم الحلو کارشناس اقتصادی ضمن پیش بینی تداوم حملات هوایی امریکا، تصریح کرد: تداوم حملات هوایی علاوه بر انقباض و کاهش فعالیت مبادلات تجاری، بر نرخ برابری دلار در برابر دینار عراق که اخیرا با نوسان و بی ثباتی همراه بوده است تاثیر خواهد داشت.

وی تاکید کرد: قیمت کالاها به دلیل عواملی نظیر تورم، نرخ بالای ارز و نبود مقررات اقتصادی و برنامه‌ریزی مناسب برای متعادل کردن میزان افزایش قیمت نسبت به حقوق ماهانه و دریافتی های شهروندان تا حد بسیار زیادی افزایش یافته که این مساله باعث کاهش قابل ملاحظه  قدرت خرید مردم شده است.

منبع
العربی الجدید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا