سیاسی

موضع مشترک ایران و اردن درباره توقف فوری جنگ در غزه

وزرای خارجه ایران و اردن در ژنو دیدار و پیرامون اوضاع غزه رایزنی کردند.

میدل ایست نیوز: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در ژنو، با ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه ایران، امیرعبداللهیان ضمن اظهار خرسندی از این دیدار و تشکر از تلاش های دیپلماتیک اردن برای توقف جنگ علیه غزه، اوضاع فلسطین را نگران کننده دانست و با تبیین تلاش های سیاسی و دیپلماتیک ایران برای توقف جنگ علیه غزه، به پیشنهاد ایران برای برگزاری اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی و نیز تلاش اردن در همین راستا اشاره و اظهار امیدواری کرد این نشست در سریعترین زمان ممکن برگزار شود.

وی همچنین با اشاره به دیدار اخیر خود با رهبران مقاومت فلسطین در بیروت و دوحه و طرح سیاسی آنها برای دوران پساجنگ غزه، بر ضرورت حمایت جامعه جهانی از راهکار فلسطینی -فلسطینی برای اداره غزه و کرانه پساجنگ تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران تداوم حمایت امریکا از رژیم صهیونیستی و عدم اراده این کشور برای پایان جنگ در کنار جنگ طلبی نتانیاهو را دلیل اصلی ادامه نسل‌کُشی علیه فلسطینیان دانست و بر لزوم تداوم تلاش جامعه جهانی بویژه کشورهای اسلامی برای پایان نسل‌کُشی تاکید نمود.

الصفدی نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تشکر از تلاش‌های دیپلماتیک ایران برای توقف جنگ علیه غزه، گفت، قضیه فلسطین برای اردن از اولویت بسیاری برخوردار است و ما به تلاش‌های خود برای پایان جنگ علیه غزه ادامه خواهیم داد.

وی شرایط فلسطین را سخت و پیچیده خواند و با تبیین تلاش‌های سياسی جاری برای دستیابی به آتش بس، گفت اوضاع در کرانه باختری نیز سخت است و شرایط بیت المقدس و مسجدالاقصی در آستانه ماه مبارک رمضان می تواند مستعد چالش ها و بحران‌های جدید باشد، فلذا اردن با تمام امکان، تلاش خود را برای توقف جنگ علیه غزه و مدیریت بحران ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه اردن دیدگاه‌های کشورش در خصوص راه حل سیاسی بحران فلسطین را تشریح کرد. همچنین مخالفت قاطع اردن را با هرگونه تلاش برای کوچاندن فلسطینیان به کشورهای همجوار مورد تاکید قرار داد.

الصفدی دیدگاه‌های دو کشور اردن و ایران مبنی بر لزوم پایان بخشیدن به جنگ علیه غزه در سریعترین زمان‌ ممکن را دیدگاهی مشترک دانست و بر تداوم تلاش‌های در این مسیر تاکید کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایران، در این دیدار همچنین برخی موضوعات دوجانبه و منطقه ای مورد تبادل نظر قرار گرفت.

منبع
وزارت امور خارجه ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا