خبر اولسیاسی

بایدن:
امیدوارم تا دوشنبه آینده در غزه آتش‌بس برقرار شود

رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه گفت که امیدوار است تا آغاز هفته آینده در نوار غزه آتش‌بس اعلام بشود.

میدل ایست نیوز: جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز دوشنبه گفت که امیدوار است تا آغاز هفته آینده در نوار غزه آتش‌بس اعلام بشود.

به گزارش «فرانس پرس» نمایندگان مصر، قطر، ایالات متحده، فرانسه و دیگر کشورها در میانه بحران انسانی در نوار غزه با ایفای نقش میانجی میان رژیم صهیونیستی و حماس تلاش کرده‌اند تا جنگ میان این دو متوقف و اسیرانی که در غزه به‌سرمی‌برند آزاد شوند.

توافق احتمالی میان رژیم صهیونیستی و حماس همچنین می‌تواند شامل آزادی صدها فلسطینی نیز بشود.

بر اساس گزارش‌ها، بایدن که به نیویورک سفر کرده است در پاسخ به سئوالی درباره آغاز این توافق احتمالی اظهار داشت: «مشاور امنیت ملی من به من گفته است که ما در آستانه [توافق] هستیم، به آن نزدیک شده‌ایم، اما هنوز به سرانجام نرسیده است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده افزود: «امیدوارم که تا دوشنبه آینده آتش‌بس برقرار شود.»

نمایندگان طرف‌های مختلف، به جز حماس که بر غزه حکومت می‌کند، اخیرا در پاریس دیدار کردند و به گفته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، بر سر کلیاتی درباره توافقی که منجر به آزادی اسیران و آتش‌بس موقت شود، به تفاهم دست یافتند.

بر اساس گزارش رسانه دولتی مصر، پس از نشست پاریس نیز کارشناسان مصر، قطر و ایالات متحده در دوحه با امید دستیابی به توافق آتش‌بس پیش از ماه رمضان مذاکره کردند که در این مذاکرات نمایندگان رژیم صهیونیستی و حماس نیز حضور داشتند.

یکی از مقامات حماس به خبرگزاری فرانسه گفت که «چند مورد اصلاحیه» در رابطه با موضوعات مورد مناقشه پیشنهاد شده است، اما «اسرائیل موضع خود را درباره شرایط آتش‌بس و خروج از غزه اعلام نکرده».

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، درخواست خروج نیروهای اسرائیلی از غزه را «متوهمانه» نامیده و تاکید کرده که هر گونه توافقی که بر سر آتش‌بس شکل بگیرد صرفا به معنای تاخیر در عملیات نظامی در شهر رفح است، جایی که حدود ۱.۴ میلیون فلسطینی به آن پناه برده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا