سیاسی

در دیدار با امیر عبداللهیان،
وزیر خارجه مصر: بازیابی روابط با ایران از اولویت‌های قاهره است

وزیر خارجه مصر در دیدار با همتای ایرانی خود بازیابی روابط دو کشور براساس احترام‌ متقابل و منافع مشترک را از اولویت‌های مصر دانست.

میدل ایست نیوز: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در ادامه دیدارهای دیپلماتیک خود در ژنو، با سامح شکری وزیر خارجه مصر دیدار و گفتگو کرد.

براساس بیانیه وزارت خارجه ایران، امیر عبداللهیان در آغاز به دیدار رؤسای جمهور دو کشور در ریاض اشاره کرد و آن را نقطه حرکت جدید در روابط دو کشور دانست.

امیرعبداللهیان با اشاره به اهمیت تلاش‌های مشترک وزرای خارجه دو کشور در پیشرفت مناسبات فیمابین، توافق دو رئیس جمهور برای بررسی و سرعت بخشیدن به روابط دو کشور را بسیار مهم دانست.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران جز خیر برای مصر و منطقه نمی‌خواهد گفت، ما امنیت مصر را امنیت ایران‌ می‌دانیم و همکاری دو کشور از جمله در حمایت از فلسطین بر کل منطقه تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

وزیر خارجه ایران از ارتباطات مردمی و‌ گردشگری میان دو کشور استقبال کرد و آن را در چارچوب توافق دو دولت قابل توسعه دانست.

امیرعبداللهیان نقش مصر را در حمایت از فلسطین و کمک به رفع محاصره انسانی غزه بسیار مهم خواند و به تبیین دیدگاه‌های کشورمان در خصوص فلسطین پرداخت. وی رژیم اشغالگر اسرائيل را ریشه بحران در منطقه خواند و بر لزوم تداوم تلاش‌های مشترک بمنظور توقف نسل‌کُشی فلسطینیان و ارسال فوری کمکهای بشردوستانه برای ملت فلسطین تأکید نمود.

سامح شکری وزیر خارجه مصر نیز با اظهار خرسندی از این دیدار، ابراز امیدواری کرد که این دیدارها زمینه بازیابی روابط دو کشور در راستای منافع مشترک دو ملت را فراهم کند.

وی با اشاره به دیدار بین دو وزیر در نیویورک و دیدار اخیر رئیسی و السیسی در ریاض، بازیابی روابط دو کشور براساس احترام‌ متقابل و منافع مشترک را از اولویت‌های مصر دانست و‌ گفت سیاست مصر تلاش برای بنیان نهادن همکاری های مشترک بر مبنای منافع مشترک است و همچنین روابط دو کشور می‌تواند عامل مهمی برای ثبات و مهار بحران‌های منطقه‌ای باشد.

شکری با اظهار خرسندی از احیای روابط ایران و عربستان گفت مایلیم روابط آینده ایران و مصر نیز بر بنیان های استوار بنا نهاده شود.

وزیر خارجه مصر عضویت مشترک مصر و ایران را در جنبش عدم‌ تعهد، سازمان همکاری‌های اسلامی و گروه بریکس را از فرصت‌های همکاری میان دو کشور دانست.

سامح شکری مسئله فلسطین را موضوع مهم مورد اهتمام دو کشور و منطقه دانست و گفت مصر و ایران در حمایت از مسئله فلسطین و توقف جنایت علیه ملت فلسطین متفق هستند و ما تمام تلاش خود را برای حمایت از ملت فلسطین انجام خواهیم داد و در حمایت از فلسطین، دیدگاه قاهره و تهران کاملا مشترک است.

در این دیدار طرفین سلام رؤسای جمهور را منتقل کردند.

منبع
وزارت خارجه ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا