خبر اولسیاسی

رشید: تصمیم نهایی درخصوص حضور یا خروج ائتلاف بین المللی با دولت عراق است

رئیس جمهور عراق گفت که تصمیم نهایی درباره ماندن یا خروج ائتلاف بین‌المللی، بستگی به تصمیم دولت با هماهنگی با نیروهای سیاسی و پارلمان دارد.

میدل ایست نیوز: عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق در گفت وگو با شبکه الحدث، گفت که عراق دهه ها از بحران های داخلی و خارجی و درگیری ها و جنگ با کشورهای همسایه و مشکلات با جامعه بین المللی رنج برده، اما وضعیت اکنون متفاوت است.

براساس بیانیه ریاست جمهوری عراق، وی افزود که عراق امروز از امنیت و ثبات برخوردار و تمرکز همه نهادهای حکومت از جمله ریاست جمهوری، دولت و پارلمان بر تثبیت ثبات، تقویت خدمات و توسعه زیرساخت ها است.

رشید تصریح کرد که ائتلاف بین المللی براساس توافق با دولت عراق حضور دارد و هر جدول زمانبندی برای ماندن یا خروج آن، بستگی به تصمیم دولت با هماهنگی با نیروهای سیاسی و پارلمان دارد و تصمیم نهایی را دولت عراق می گیرد.

رئیس جمهور عراق گفت که حضور ائتلاف بین المللی برای کمک به مبارزه با تروریسم و گروه تروریستی داعش بود و اکنون خطر داعش دیگر وجود ندارد.

رشید اظهار داشت که به دنبال روابط حسنه دیپلماتیک، سیاسی، اقتصادی و تجاری با امریکا هستیم، این کشور قدرت بزرگی در جهان است که نمی توانیم روابط حسنه با آن را نادیده بگیریم.

وی بیان کرد که عراق بر استقلال تصمیم خود تاکید می کند و همه نهادهای دولت بر این مساله تاکید دارند زیرا عراق از مداخلات خارجی نامطلوب که نتایج منفی برای کشور داشته، رنج برده است.

رشید افزود که نیروهای امنیتی عراق امروز سطح خوبی دارند و می توانند با چالش های داخلی و خارجی مقابله کنند.

وی گفت که موضع عراق نسبت به قضیه فلسطین، ثابت و واضح و مبتنی بر دستیابی ملت فلسطین به حقوق کامل خود، برای زندگی در صلح و آزادی در تشکیل کشور در سرزمین خود است و عراق به شدت حملات به غزه را محکوم می کند.

رئیس جمهور عراق بیان کرد که عراق توانست در تقریب دیدگاه ها میان عربستان و ایران موفق شود و در راستای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب تلاش کرد و تلاش های دیگری نیز در پرونده های مختلف در منطقه در جریان است.

وی گفت که روابط عراق با ترکیه از لحاظ سیاسی، تجاری و سرمایه گذاری خوب است و ملاحظاتی امنیتی وجود دارد که در چارچوب مذاکرات باید حل شود.

رشید درخصوص روابط عراق با عربستان گفت که روابط خوبی و پیوسته ای با عربستان داریم و طی سفرم به این کشور، تمایل عربستان در تقویت همکاری و هماهنگی را شاهد بودم و عربستان نیز به امنیت و ثبات عراق اهتمام دارد.

وی گفت که استفاده از اراضی عراق برای حمله یا تهدید علیه هر کشور همسایه را نمی پذیریم و توصیه ما به کردهای ایران و ترکیه که مقیم عراق هستند، احترام به این اصل است.

رشید تصریح کرد که اختیارات اقلیم کردستان براساس قانون اساسی است و هیچ نهاد رسمی در عراق نمی تواند این اختیارات را سلب کند چرا که عراق یک کشور فدرال است که حقوق اقلیم کردستان را تضمین می کند.

وی با اشاره به بحران آب و درخواست تفاهم با ایران و ترکیه برای تضمین سهمابه عادلانه عراق، گفت که عراق به بهبود مدیریت آب و ساماندهی آن از طریق تکیه به روش های آبیاری نوین و مصرف بهینه آب نیاز دارد.

رئیس جمهور عراق افزود که وضعیت آبی عراق امسال و در پی بارش باران و برف که بازتاب مثبتی داشته، بهتر از سال های قبل است.

منبع
ریاست جمهوری عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا