خبر اولسیاسی

آغاز رأی‌گیری در انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه (اول مارس) در سراسر ایران آغاز شد.

میدل ایست نیوز: انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه (اول مارس) در سراسر ایران آغاز شد.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران، پس از آن که در اولین دقایق فرآیند رای‌گیری انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، رای خود را به صندوق انداخت، خطاب به مرددین شرکت در انتخابات اظهار کرد: در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست.

وی عنوان کرد: ملت عزیزمان بدانند که امروز چشم بسیاری از مردم دنیا، چه آحاد مردم و چه افراد سیاسی و صاحبان جایگاه‌های معتبر ملی و سیاسی به ایران و به شماست و می‌خواهند ببینند چه می‌کنید و نتیجه انتخابات چه می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بیان کرد: هم دوستان ما و علاقمندان به ملت ایران و هم بدخواهان از همه طرف چشمشان مترصد مسائل کشور ما و ملت عزیز ما است. به این توجه کنید که دوستان را خوشحال و بدخواهان را ناامید کنید.

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران حاضر در ستاد انتخابات کشور، گفت: در ۵۹ هزار شعبه اخذ رأی انتخابات مجلس شورای اسلامی رأس ساعت ۸ صبح ۱۱ اسفند ماه شروع شد. برای موفقیت ملت ایران توفیق روز افزون داریم.

تعداد واجدین شرایط براساس اعلام ثبت احوال ۶۱ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۹۸ است. مردان ۳۰ میلیون و ۹۴۵ هزار و ۱۳ نفر و خانم‌ها ۳۰ میلیون و ۲۲۷ هزار و ۱۶۵ نفر هستند.

انتخابات در ۱۲۱۸ حوزه انتخابیه اصلی و فرعی انتخابات برگزار می شود.

در شعب دو صندوق وجود خواهد داشت که صندوق قرمز برای مجلس شورای اسلامی و صندوق آبی برای مجلس خبرگان رهبری خواهد بود.

بیش از ۱۵ هزار نفر در انتخابات مجلس شورای اسلامی تایید صلاحیت شده‌اند که ۱۲ درصد خانم و ۸۸ درصد آقا هستند. در خبرگان رهبری ۱۴۴ نفر تایید صلاحیت شده اند.

در چهار حوزه انتخابیه آبادان، ملایر، قم و رشت انتخابات تمام الکترونیکی است و حتی صندوق های رای هم الکترونیکی است.

حدود ۵۹ هزار شعبه اخذ رأی وجود دارد که ۴۴ هزار شعبه ثابت است و ۱۵ هزار سیار است. ۳۵ هزار شعبه شهری و ۲۴ هزار روستایی وجود دارد.

سخنگوی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی، فراجا، شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که ۱۹۰ هزار نیروی پلیس برای تامین امنیت انتخابات آماده باش هستند.

پیشتر رئیس ستاد امنیت انتخابات اعلام کرده بود که «بیش از ۲۵۰ هزار نفر از نیروهای پلیس، سپاه، بسیج و ارتش از امنیت صندوق‌ها و مکان‌های اخذ رأی مراقبت می‌کنند.»

 

منبع
میدل ایست نیوز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا