اقتصادیخبر اول

تعهد دولت ترکیه به مبارزه با تورم و جذب سرمایه‌های خارجی

همزمان با سقوط آزاد ارزش لیر ترکیه، جودت ییلماز معاون رئیس جمهور ترکیه، بر تعهد دولت این کشور به اولویت دادن به کاهش تورم به منظور دستیابی به ثبات دائمی قیمت ها تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: همزمان با اطمینان خاطر معاون رئیس جمهور ترکیه به سرمایه گذاران،، احمد بوراک داغلی رئیس دفتر سرمایه گذاری ریاست جمهوری ترکیه نیز از راهبرد سرمایه گذاری مستقیم بین المللی در این کشور در فاصله سال‌های  2024 تا 2028 پرده برداشت.

به گزارش الجزیره، ییلماز در دیدار با سرمایه گذاران بین المللی در لندن با اشاره به سیاست های کلان کشور و فضای سرمایه گذاری تاکید کرد برنامه اقتصادی ترکیه همانطور که در نظر گرفته شده است، طبق برنامه پیش می رود و کارایی لازم را دارد و ما بر تعهد دولت به اولویت دادن به کاهش تورم به خاطر ثبات دائمی قیمت ها تاکید داریم.

این مقام ترکیه ای با تمرکز بر روی چشم انداز اقتصادی ترکیه برای سال  و موفقیت برنامه اقتصادی میان مدت دولت و اشاره به تورم نزدیک به 65 درصد  ابراز اطمینان کرد سیاست های ضد تورمی منجر به روند نزولی شدید در نیمه دوم سال خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت اصلاحات ساختاری و رشد پایدار، اعلام کرد  هدف برنامه های دولت در ترکیه دستیابی به رشد 4 درصدی در سال 2024 است و  کاهش محسوس تورم سالانه را در اواسط سال 2024  انتظار داریم و برنامه ریزی کرده ایم تا با تداوم  سیاست های ضد تورمی، میزان تورم در سال 2025 به حدود 15 درصد برسد و در نهایت در سال 2026 آنرا تک رقمی کنیم.

ییلماز با اشاره به  رشد انعطاف پذیری ترکیه اعلام کرد کشورش در 9 ماهه اول سال 2023 به 4.7 درصد رشد اقتصادی و میانگین ​​نرخ رشد سالانه 5.4 درصد در بیست سال گذشته دست یافته است.

معاون رئیس جمهور ترکیه در پایان به کیفیت و تنوع سرمایه گذاری و  موقعیت استراتژیک کشورش در بین سه قاره اشاره کرد و از اولویت دادن برای حمایت از سرمایه‌گذاری از جمله انتقال برق، انرژی سبز، مواد شیمیایی، پتروشیمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری‌های تولید با کیفیت بالا، دفاع و هوانوردی تاکید کرد.

از سوی دیگر، احمد بوراک داغلی رئیس دفتر سرمایه گذاری ریاست جمهوری ترکیه نیز اعلام کرد ما به عنوان دفتر سرمایه گذاری ریاست جمهوری متعهد به انتشار و تسهیل فرصت های فوق العاده ای هستیم که ترکیه به سرمایه گذاران جهانی ارائه می دهد.

وی از موفقیت کشورش در جذب بیش از 700 شرکت بین المللی فعال در حوزه فناوری و مراکز تحقیق و توسعه و بیش از 80 هزار شرکت بین المللی ارائه دهنده خدمات در بخش های مختلف  خبر داد.

منبع
الجزیره

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا