خبر اولسیاسی

السودانی: امریکا شریک استراتژیک عراق است/ایران در جنگ با داعش در کنار ما ماند

نخست وزیر عراق با تاکید بر اینکه امریکا شریک استراتژیک عراق است، گفت که ایران کشور همسایه ما است و در جنگ علیه داعش در کنار ما ماند.

میدل ایست نیوز: فعالیت های مجمع گفت وگوی «الرافدین» در بغداد با حضور محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، السودانی گفت که اینگونه فعالیت ها، نشان دهنده بهبود وضعیت عراق و تجربه دموکراتیک آن است.

وی افزود که گفت وگو باید با مشکلاتی که دغدغه مردم است، مقابله و آنها را حل کند.

نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه عراق بخش مهمی در منطقه است و از هر وضعیتی در منطقه، تاثیر می پذیرد، گفت که جامعه بین المللی در توقف قتل در غزه ناکام ماند.

السودانی ضمن بیان اینکه قضیه فلسطین برای مردم عراق، مساله ای اساسی است، گفت که موضع دولت، لزوم توقف حملات به غزه و عدم گسترش درگیری است.

وی با تاکید بر اینکه امریکا شریک استراتژیک عراق است، گفت که ایران کشور همسایه ما است و ما اشتراکات دینی و اجتماعی داریم و ایران در جنگ علیه داعش در کنار ما ماند.

نخست وزیر عراق گفت که عراق در راستای تقریب دیدگاه ها میان طرف های مختلف عمل می کند و افزود که امنیت و ثبات عراق جزء اولویت های عراق است.

السودانی توضیح داد که داعش هیچ تهدیدی برای امنیت عراق ندارد و عراق به تلاش برای پایان ماموریت ائتلاف بین المللی در عراق ادامه می دهد.

وی ادامه داد که پایان حضور ائتلاف بین المللی به معنای قطع ارتباط با کشورهای عضو ائتلاف نیست و موعد اعلام پایان حضور ائتلاف بین المللی در عراق، به کمیته های گفت‌وگو بستگی دارد.

نخست وزیر عراق درباره روابط با ترکیه گفت که روابط عراق با این کشور مهم است و کمیته های مشترکی میان دو کشور وجود دارد و پرونده آب یک پرونده اساسی است.

السودانی با بیان اینکه اراده ای حقیقی برای حل مشکلات و اختلافات با ترکیه وجود دارد، گفت که روابط متمایزی با کشورهای عضو شورای همکاری داریم.

منبع
خبرگزاری رسمی عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا