خبر اولسیاسی

جزئیات نشست‌های عراق با ائتلاف بین المللی از زبان رئیس ستاد کل ارتش

رئیس ستاد کل ارتش عراق بر تداوم نشست های کمیته عالی نظامی برای پایان ماموریت ائتلاف بین المللی در عراق تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: عبدالامیر رشید یار الله، رئیس ستاد کل ارتش عراق بر تداوم نشست های کمیته عالی نظامی برای پایان ماموریت ائتلاف بین المللی در عراق تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، وی گفت که در جریان سفر هیئت امنیتی عراق به واشنگتن در تاریخ 6 الی 8 اوت 2023 بسیاری از مسائل و پرونده پایان ماموریت ائتلاف بین المللی در عراق بررسی و بر سر تشکیل کمیته عالی از سوی عراق و ائتلاف بین المللی توافق شد.

رشید اشاره کرد که پس از تشکیل جلسه نخست عراق و ائتلاف بین المللی به ریاست فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، 3 کمیته برای ارزیابی داعش، محیط عملیاتی و توانایی نیروهای عراقی تشکیل شد.

رشید توضیح داد که نشست های عراق با ائتلاف بین المللی ادامه دارد و بدون هیچ مشکلی برگزار می شود تا پرونده ای برای تعیین زمان بندی خروج ائتلاف بین المللی از عراق تشکیل شود.

وی بیان کرد که در این نشست ها شاهد جدیت از سوی ائتلاف بین المللی و تعامل با خواسته ها و نیازهای عراق بودیم.

رئیس ستاد کل ارتش عراق گفت که ماموریت ائتلاف بین المللی اکنون تنها پشتیبانی هوایی است و هیچ نیروی نظامی از سوی ائتلاف در عراق وجود ندارد و عملیات نظامی تنها به نیروهای امنیتی مختلف از جمله الحشد الشعبی، ارتش، دستگاه مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال محول شده است.

وی اشاره کرد که رایزنی با ائتلاف بین المللی بر دو بخش هوایی و اطلاعاتی متمرکز است و در بخش زمینی نیروهای عراقی می توانند به ماموریت خود عمل کنند و نیازی به هیچ نیرویی برای پشتیبانی خود ندارند.

رشید بیان کرد که رویکرد عراق، پایان ماموریت ائتلاف بین المللی به صورت کامل و تعیین سقف زمانی برای پایان ماموریت ائتلاف بین المللی به صورت کامل و انتقال به مرحله شراکت دوجانبه و براساس یادداشت های تفاهم میان وزارت دفاع عراق و شماری از کشورهای عضو ائتلاف بین المللی است

رشید تاکید کرد که عراق با امریکا، توافق چارچوب استراتژیک دارد که که بخش امنیتی بخشی از آن است و مساله مذاکرات دوجانبه علاوه بر انتقال به روابط دوجانبه در سطوح دیگر با کشورهای ائتلاف بین المللی در آن می گنجد.

منبع
خبرگزاری رسمی عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا