سیاسی

المشهدانی:
جلسه نیروهای سیاسی اهل سنت برای انتخاب رئیس جدید مجلس بی نتیجه بود

رئیس اسبق مجلس عراق تأکید کرد که جلسه نیروهای سیاسی اهل سنت برای معرفی نامزد تازه ریاست مجلس عراق بی نتیجه بوده است.

میدل ایست نیوز: «محمود المشهدانی» از چهره‌های شاخص اهل سنت عراق و نماینده مجلس، تأکید کرد که جلسه نیروهای سیاسی اهل سنت برای معرفی نامزد تازه ریاست مجلس عراق بی نتیجه بوده است.

وی در گفت‌وگو با شبکه «رووداو» گفت که در این نشست هیچ توافقی درباره شخص خاصی حاصل نشد و فقط توافق شد که روند انتخاب رئیس جدید ادامه پیدا کند.

المشهدانی گفت که نیروهای سیاسی اهل سنت با توجه به اینکه مقام ریاست مجلس سهم انتخاباتی اهل سنت است و مدتی است بلاتکلیف مانده، برای تعیین تکلیف این منصب تشکیل جلسه دادند.

وی ادامه داد که هم‌اکنون نیروهای اهل سنت توافق کرده‌اند که از شرکای سیاسی بخواهند و در مجلس تلاش‌های لازم را انجام دهند تا رئیسی برای پارلمان تعیین شود چون نمی‌شود که طیف بزرگ اهل سنت عراق بدون رئیس بماند.

المشهدانی افزود که در جلسه نیروهای سیاسی اهل سنت هیچ مطلبی جز انتخاب رئیس جدید مجلس مطرح نشد.

روز شنبه نیروهای سیاسی اهل سنت عراق جلسه‌ای به ریاست خمیس الخنجر رئیس ائتلاف السیاده برگزار کردند. در پی این جلسه، ائتلاف‌های عزم و السیاده و الحسم در بیانیه‌ای مشترک تأکید کردند که به همان نامزدهای کنونی ریاست مجلس پایبند هستند و شکایت انجام شده به دادگاه فدرال تأثیری بر روند انتخاب  رئیس نخواهد داشت.

پیش از این، در جلسه مجلس «شعلان الکریم» نامزد ائتلاف تقدم برای ریاست مجلس توانست در مرحله اول بیشترین رأی را از آن خود کند اما برخی نیروهای سیاسی با توجه به سوابق وی در تمجید از حزب بعث در قانونی بودن این جلسه تردید کرده و به دادگاه فدرال شکایت کردند.

منبع
رووداو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا