سیاسی

بافل طالبانی: هرگونه اتهام به دادگاه فدرال عراق محکوم است

 رئیس اتحادیه میهنی کردستان عراق با محکوم کردن هرگونه تلاش برای ایراد اتهام، آسیب زدن و بدنام کردن دادگاه عالی فدرال عراق، تاکید کرد  استقلال قوه قضاییه عراق زبانزد است.

میدل ایست نیوز: رئبی اتحادیه میهنی کردستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد استقلال قوه قضائیه از ارکان اساسی ساختار دموکراتیک و مسیر حکومت‌داری کشورهای توسعه‌یافته است ضمن آنکه تثبیت حاکمیت قانون و پایه های عدالت از ارکان ثبات سیاسی و اجتماعی است که ضامن حقوق شهروندان و جامعه عراق و اقلیم کردستان عراق است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، در این بیانیه آمده است، در زمانی که ما بر حمایت خود از تصمیمات دادگاه فدرال و نقش مشهود آن در حفظ قانون اساسی، تحقق عدالت و محافظت  از مسیر قانون اساسی نظام دموکراتیک تاکید داریم، هرگونه بدنام کردن دادگاه عالی فدرال و اتهامات و سوء استفاده علیه آن را  در حالی که دادگاهی  مستقل و حرفه ای است و در حفاظت از نظام سیاسی عراق ایفای نقش می کند؛ محکوم می کنیم و معتقدیم حفاظت از استقلال این دادگاه و مقابله با هرگونه سوء استفاده از آن، از وظایف اصلی و مصرح در قانون اساسی و در واقع جزو  وظایف ملی است.

این بیانیه تصریح می کند قوه قضاییه عراق به داشتن استقلال معروف است و احترام به آن نشان از پیشرفت و تمدن جامعه و عامل مهمی است که باعث می شود شهروندان احساس امنیت وثبات کنند  و حقوق آنها تضمین شود.

در بخش پایانی این بیانیه خطاب به همگان آمده است، بیایید به همراه یکدیگر برای نهادیه کردن روحیه احترام  مطلق به قانون، تلاش و کوشش کنیم و توسل به قانون و  تثبیت استقلال قوه قضائیه را که نهادی پاکدست و بی طرف است و مام جلال رئیس جمهور فقید در چارچوب قانون اساسی عراق در تثبیت و تحکیم آن نقش داشت؛ بیاموزیم.

پیش از این، اقلیم کردستان عراق تعداد کرسی های پارلمان خود را از 100 کرسی به 111 کرسی افزایش داده و 11 کرسی را به اقلیت ها اختصاص داده بود. دادگاه فدرال عراق این تصمیم اقلیم را غیر قانونی دانست و لغو کرد.

بدین ترتیب اقلیت ها سهمیه ثابتی در پارلمان ندارند و تعداد کرسی های آنها منوط به تعداد رأیی است که کسب می کنند.

حزب دموکرات کردستان به ریاست مسعود بارزانی پیش از این در بیانیه ای شدیداللحن از این تصمیم دادگاه فدرال انتقاد و اعلام کرد که انتخابات پارلمانی اقلیم را تحریم خواهد کرد، هرچند بعدتر از این موضع خود عقب نشینی کرد.

منبع
خبرگزاری رسمی عراق

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا