اقتصادی

انتقال اولین محموله ترانزیت در عراق با سیستم «آسیکودا»

سازمان گمرک عراق از ارسال اولین محموله ترانزیت این کشور با سیستم ترانزیتی «آسیکودا» از بندر ام قصر به گذرگاه مرزی طریبیل خبر داد.

میدل ایست نیوز: سازمان گمرک عراق از ارسال اولین محموله ترانزیت این کشور با سیستم ترانزیتی «آسیکودا» از بندر ام قصر به گذرگاه مرزی طریبیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، این سازمان تأکید کرد که این محموله شامل 10 کانتینر با وزن 200 تن مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی بوده که از مبدأ مالزی به بندر ام قصر و از آنجا به گذرگاه طریبیل و سپس کشور اردن منتقل شده است.

این سازمان تأکید کرد که آماده ارائه همه تسهیلات لازم با شفافیت کامل برای موفقیت در اجرای طرح توسعه ترانزیت میان عراق و کشورهای همسایه با اجرای سیستم آسیکوداست.

آسیکودا (ASYCUDA) سیستم رایانه ای تصفیه اموال گمرکی و آمارگیری است که از سوی سازمان تجارت ملل متحد «انکتاد/ UNCTAD» برای کشورهای جهان به ویژه کشورهای رو به توسعه پیشنهاد شده است.

این سیستم مجموعه‌ای از برنامه‌های رایانه‌ای است که عملیات گمرکی (واردات، صادرات، ترانزیت و…) را زیرپوشش قرار می‌دهد.

مهم‌ترین مزیت سیستم آسیکودا این است که با تمام کدها و معیارهای سازمان جهانی گمرکات، سازمان جهانی و نرم استاندارد و ملل‌متحد تطابق دارد.

هدف اصلی برنامه کمک به کشورهای جهانی هدف برای رسیدن به تسهیل تجارت، تقویت ظرفیت عملیاتی ادارات گمرک برای انجام ماموریت‌های مالی و کنترل خود، از طریق اجرای سیستم‌های مدرن و قابل اعتماد است.

پوشش دادن به تمام مراحل خروج اموال اعم از واردات و صادرات، اظهار اموال قبل از ورود، اجرای کنترل‌های مختلف، ثبت و ارزیابی اظهارنامه، محاسبات و مقایسه اطلاعات اظهارشده با جداول کنترلی تعرفه و اسعار کشورها از جمله مشخصات این سیستم است.

منبع
واع

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا